Tytuł i statuetka trafiły do matematyka

Zwycięzcą tegorocznej edycji naszego plebiscytu „Belfer na szóstkę” został Dariusz Bojek, matematyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lesznie. Serdecznie gratulujemy! Jest nam tym milej, że to nauczyciel, który już po raz drugi znalazł się w finale redakcyjnej rywalizacji, co z pewnością świadczy o tym, że cieszy się wśród uczniów i ich rodziców dużą sympatią.

– Wart podkreślenia jest też fakt, że nasza statuetka bardzo rzadko trafia w ręce nauczyciela ze szkoły podstawowej. Ostatni raz udało się to w 2008 roku Weronice Bujak, również matematyczce, która uczyła w podstawówce i gimnazjum w Witoszycach. Zwykle zwycięzcami są pedagodzy z dużych szkół ponadgimnazjalnych, gdzie z pewnością łatwiej jest rozpropagować plebiscyt i zachęcić młodzież do głosowania. Można więc powiedzieć, że to podwójne wyróżnienie – twierdzi Elżbieta Kuśnierek, sekretarz redakcji „PL”.

Kim jest „Belfer na szóstkę 2015”? Dariusz Bojek uczy od 6 lat, obecnie matematyki, a wcześniej również informatyki. Swoja nauczycielską przygodę rozpoczynał w szkołach w Osiecznej i Świerczynie, gdzie uczył przez 2 lata, a od 4 lat związany jest z leszczyńską „jedynką”, gdzie również dwukrotnie odznaczony był Laurem Nauczycielskim przez samorząd uczniowski.

– To jeden z tych nauczycieli, który dla uczniów ma zawsze czas. W każdym dziecku widzi wyjątkową osobę i poświęca mu pełną uwagę, zachęca do rozwijania indywidualnych talentów i mocnych stron. Nic nie stanowi dla niego problemu – mówi Robert Fryz, dyrektor leszczyńskiego SP 1.

Sam zainteresowany przyznaje, że praca w szkole to jego świadomy wybór i spełnienie marzeń. Przez kilkanaście lat pracował w branży reklamowej, był nawet dyrektorem handlowym, ale pewnego dnia przewartościował swoje życie i stwierdził, że najwyższy czas robić to, co naprawdę chce. Dziś szkoły nie zamieniłby na żaden inny zakład pracy.

– Z pewnością duża w tym zasługa ludzi, którzy mnie otaczają. W leszczyńskiej „jedynce” panuje wręcz rodzinna atmosfera. Dzieciaki, rodzice, nauczyciele… wszyscy tworzymy jedną drużynę i gramy do jednej bramki. To jest piękne – twierdzi nasz laureat.

Nasz laureat dla uczniów zawsze znajdzie czas, a ich pytań nigdy nie zostawia bez odpowiedzi. Stara się nie tylko tłumaczyć im trudne, matematyczne zadania, ale też rozbudzać w nich różne pasje, pokazując przy okazji, jak ciekawy jest świat wokół nich. Okazją do tego są m.in. spotkania Klubu Młodego Odkrywcy, który prowadzi przy szkole.

– Działamy pod patronatem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zgodnie z ideą takich klubów nasze dzieciaki same poszukują interesujących ich tematów i zamiast zaglądać do podręcznika, zdobywają odpowiedzi poprzez eksperymentowanie – wyjaśnia D. Bojek. – Przekonują się, że nie trzeba mieć dużo pieniędzy, by robić ciekawe i poważne eksperymenty.

Dariusz Bojek prowadzi też stronę internetową placówki i trzeba przyznać, że jest to jedna z lepszych szkolnych witryn. Niemal codziennie można znaleźć tam nowe informacje z życia uczniów, czasami nawet więcej niż jedną dziennie. Na dodatek każda z nich okraszona jest bogatą galerią fotograficzną.

Anna Machowska

Cały artykuł w 45. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

PLATFORMA NEXTO PLATFORMA EGAZETY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*