Ubikacja w mieszkaniu? Dla niektórych to luksus

Samorząd zinwentaryzował mieszkania, którymi opiekuje się Miejski Zakład Budynków Komunalnych. To pierwszy krok do modernizacji 63 kamienic. Remont rozpocznie się w 2020 r. Plan jest elementem rewitalizacji centrum miasta.

Na obszarze ujętym w projekcie „Nowe tory – centrum Leszna po kolei” miasto dysponuje 63 budynkami, które wymagają pilnego remontu. W kamienicach jest 185 mieszkań pozbawionych toalet – wyjaśnia Jan Szafranek, dyrektor MZBK w Lesznie. Dyrektor dodaje, że inwentaryzacja zasobów mieszkaniowych jest podstawą do przygotowania niezbędnej dokumentacji projektowej, a następnie kompleksowej modernizacji budynków. Tak, aby w ciągu kilku lat kamienice doprowadzić do standardów XXI w.

W puli 2,9 tys. mieszkań, którymi zarządza MZBK, są lokale własnościowe i gminne (2055 mieszkań) – z których 185 ma toaletę na zewnątrz, a lokatorzy zmuszeni są do korzystania ze wspólnej ubikacji na klatce schodowej lub w podwórzu. Sytuacja ma się wkrótce poprawić, bo do połowy 2019 roku zostanie opracowana dokumentacja, w oparciu o którą, będą zlecane remonty miejskich kamienic. Oszacowano, że na to przedsięwzięcie MZBK i samorząd potrzebują ok. 40 mln złotych.

Najprawdopodobniej realizacja zadania rozpocznie się w 2020 roku. Remonty kamienic będą miały kompleksowy charakter, w zależności od potrzeb nastąpi wymiana dachów, stolarki budowlanej i wewnętrznych instalacji w budynkach, a także wyremontowane zostaną elewacje budynków – tłumaczy Jan Szafranek

Dodajmy, że niezależnie od opracowywanego dokumentu, MZBK corocznie przeznacza ok. 7 mln na remonty. Część pieniędzy pochodzi od samorządu. W 2018 r. miasto przekazało aż 3,8 mln zł. Zgromadzone środki pozwoliły na remont kilku kamienic. Zlecono odnowienie kamienic przy ulicy Dąbrowskiego 45 i 4-6a czyli dawnego „koszarowca”, gdzie wcześniej wymieniono dach, a obecnie trwa oczyszczanie elewacji.

Cały artykuł jest również dostępny w 46 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: ds

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*