Uczniowie i nauczyciele oddają krew dla Basi

Akcja krwiodawstwa w I Liceum Ogólnokształczącym z Oddziałam Dwujęzycznymi we Wschowie. Fot. Krystyna Pruchniewska
Akcja krwiodawstwa w I Liceum Ogólnokształczącym z Oddziałam Dwujęzycznymi we Wschowie. Fot. Krystyna Pruchniewska

8 października br. uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie oddali honorowo krew dla nauczycielki Barbary Żyto. Pani Barbara jest młodą mamą, która niebawem, po macierzyńskim, miała wrócić do szkoły. Niestety, zdiagnozowano u niej białaczkę.

Barbara Żyto to wieloletnia nauczycielka języka polskiego i języka angielskiego.

– To nauczycielka z pasją, kochająca uczniów i swoją pracę. Kochana przez młodzież za ciepło i wyrozumiałość. Jest współautorką wielu spektakli koła teatralnego „w ZANadrzu” – mówi Agata Karolczyk-Kozyra, p.o. dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie.

Barbara Żyto pochodzi z Włoszakowic i tam też mieszka. We wschowskim ogólniaku pracuje od 2005 roku, czyli od ukończenia studiów. 38-latka jest mamą 9- miesięcznej Uli. Na wiosnę, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, miała wrócić do nauczania w szkole, a tymczasem spadł na nią cios w postaci choroby.

– Obecnie Basia przebywa w Klinice Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Wszyscy jej dopingujemy – dodaje A. Karolczyk-Kozyra.

Zbiórka została zorganizowana przez szkołę za zgodą rodziny. Była to inicjatywa nauczycieli.

– W akcji wzięli udział także absolwenci liceum oraz mieszkańcy Wschowy i okolic. Udział uczniów i absolwentów był bardzo wzruszający, ponieważ pokazał, jak wielką sympatią wśród młodzieży cieszy się Basia. Każdy wciąż może oddać krew indywidualnie w wybranym przez siebie punkcie krwiodawstwa – podkreśla p.o. dyrektora. Wystarczy w punkcie podać dane: Barbara Żyto, Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego, ul. Szamarzewskiego 84 w Poznaniu.

Krew jest cały czas potrzebna, bo leczenie potrwa około roku. Można ją oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, ul. Marcelińska 44 oraz w szpitalach: w Kościanie, Lesznie, Wolsztynie, Śremie, Nowym Tomyślu, należących do tego samego RCKiK w Poznaniu.

W liceum Zana zebrano 13,05 litra krwi. Akcję honorowego krwiodawstwa powtórzono we wtorek, 12 października w I Zespole Szkół we Wschowie.

Karolina Bodzińska