Dwudziestu uczniów technikum budowlanego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. F. Ratajczaka w Kościanie wróciło z dwutygodniowych praktyk, które odbywały się we Frankfurcie w Niemczech.

Uczniowie w trakcie praktyk poznali niemieckie normy budowlane oraz nauczyli się nowych technik budowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że umiejętności, które zdobyli w Niemczech, nie udałoby im się zdobyć w Polsce.

Wszyscy pozytywnie wspominają czas spędzony w Niemczech, który nie ograniczył się tylko do nauki. Młodzież odsiedziała także muzeum figur woskowych, wjechała na wieżę telewizyjną oraz zobaczyła Bramę Brandenburską.

Młodzież nie ponosiła żadnych kosztów wyjazdu. Pobyt na praktykach finansowany jest ze środków pozyskanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza – Edukacja – Rozwój. Każdy uczeń otrzymał również kieszonkowe.

To już czwarty tego typu projekt, w którym bierze udział Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie. Do tej pory z zagranicznych praktyk skorzystało 108 uczniów, którzy odbywali praktyki w latach 2011-2013. W tym roku szkolnym na zagraniczne praktyki wyjedzie ich sześćdziesięcioro (20 uczniów technikum budownictwa oraz 40 uczniów szkoły zawodowej w zawodzie fryzjer oraz kucharz w marcu). Po każdym stażu uczniowie otrzymają tzw. Europass Mobility. Jest to dokument potwierdzający zdobyte umiejętności, który honorowany na terenie Unii Europejskiej.

Wniosek przygotowany przez nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. F. Ratajczaka w Kościanie znalazł się wśród 190 projektów spośród 800, które otrzymają dofinansowanie do wyjazdów zagranicznych uczniów technikum i szkoły zawodowej.

Na projekt, dzięki któremu uczniowie mogą skorzystać z zagranicznych praktyk, udało się pozyskać prawie 400 tys. złotych. Dzięki tym środkom w listopadzie przyszli technicy budownictwa byli praktykach we Frankfurcie w Niemczech, natomiast w marcu przyszli kucharze i fryzjerzy do Rimini we Włoszech.

Koordynatorkami projektu są nauczycielki: Romana Woroch i Karolina Brzozowska, które przygotowały projekt konkursowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*