Uczył bezpiecznego zachowania nad wodą

Waldemar Chwalczuk zaznacza, że nie wolno zapominać o kapoku. Nawet jeśli umiemy pływać. Fot. Archiwum

Udane wakacje to bezpieczne wakacje. Stąd maluchy z Publicznego Przedszkola „Bajkowy Las” w Lesznie już drugi rok z rzędu pod okiem Waldemara Chwalczuka z leszczyńskiego WOPR-u uczyły się zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Podczas śmiechu i zabawy zyskały wiele cennych informacji.

Waldemar Chwalczuk jest autorem specjalnego programu „Wychowanie wodne” adresowanego dla dzieci i młodzieży.

– Zależy mi, aby młodzi ludzie nie bali się wody i czerpali radość z kontaktu z nią, ale mieli świadomość, że nie jest to ich naturalne środowisko – mówi ratownik.

Zdaniem Waldemara Chwalczuka dzieci muszą pamiętać przede wszystkim o trzech zasadach. Po pierwsze, że nad wodę powinny iść jedynie z osobą pełnoletnią, rodzicami lub innymi opiekunami. Po drugie, że muszą stale przebywać w zasięgu ich wzroku, nie mogą same oddalać się. A trzecia ważna sprawa to kapok – na każdej jednostce pływającej, nawet jeśli dzieci potrafią pływać, należy mieć założoną kamizelkę ratunkową.

– Warto też uświadomić dzieciom, że przyczyną wypadków nad wodą bardzo często jest brawura i nieodpowiedzialne wygłupy. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie do wody stojących na kładkach – zaznacza ratownik.

Dorośli wybierając teren do wypoczynku nad wodą powinni pamiętać, by korzystać jedynie z miejsc do tego przeznaczonych i najlepiej strzeżonych.

Warto też rozeznać miejsce kąpieli stopniowo je eksplorując. Nie wolno wskakiwać do wody. Nieszczęśliwy skok wielokrotnie był już przyczyną urazów, kalectwa, a nawet śmierci.

I jeszcze jedno – wypoczywając nad wodą, dbajmy nie tylko o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych, ale też wszystkich innych. W razie zagrożenia wzywajmy szybko pomoc!

Dodajmy, że podobne szkolenie, ale dla starszych dzieci, Waldemar Chwalczuk przeprowadził też w Wijewie, gdzie uczestniczyło w nim w sumie blisko 200 uczniów miejscowej podstawówki oraz na parafiadzie we Włoszakowicach. Z kolei inny ratownik – nauczyciel Renato Kaźmierczak przeprowadził szkolenie dla młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Lesznie.

Anna Machowska