Uratowali życie 32-letniemu mężczyźnie

Funkcjonariusze policji chwalą postawę młodych ludzi. Fot. Komenda Policji Kościan

W czwartek 8 sierpnia o godzinie 11:30 w Komendzie Policji w Kościanie odbyło się spotkanie z trojgiem nastolatków, którzy 4 sierpnia uratowali 32-letniego mężczyznę. Młodzież powstrzymała próbę samobójczą.

Do całego zajścia doszło w niedzielę 4 sierpnia, około godziny 20.00 w okolicach kościańskich „Łazienek”. Wówczas trójka nastolatków: Nina Żeganowska, Oliwia Kaczmarek oraz Jakub Matłoka zobaczyli, jak około 30-letni mężczyzna próbuje coś przywiązać przy moście koło Ferfety. Zaniepokoiło ich to, więc postanowili uważnie przypatrywać się poczynaniom mężczyzny. Po jakimś czasie odszedł, jednak skierował swoje kroki do jednej z okolicznych furtek i tam ponownie próbował zawiązać sznur.

– Przybiegłem i zobaczyłem, że jest cały siny i nieprzytomny. Nie reagował na żadne bodźce. Próbowałem go sam podnieść jednak nie udało mi się. Zawołałem dziewczyny i udało nam się go podnieść. Następie zdjąłem sznur z szyi mężczyzny – mówił Jakub Matłoka.

– Chwilę po ściągnięciu go na ziemie wciąż nie oddychał, na szczęście po chwili zakaszlał, więc wiedzieliśmy, że żyje. Gdy dowiedział się, że zadzwoniliśmy na służby zdenerwował się i odszedł od nas. Postanowiliśmy jednak iść za nim w bezpiecznej odległości i informować służby o jego położeniu – dodają Nina i Oliwia.

Nastolatkowie podążali za mężczyzną aż do ulicy Żwirki i Wigury, gdzie został przechwycony przez patrol kościańskiej policji. Podczas zatrzymania był agresywny. Po interwencji policji trafił do szpitala. – Jesteśmy dumni, że mamy taką młodzież. Widać było, że przejęli się losem mężczyzny, i to właśnie oni postanowili zadziałać, pomimo tego że w okolicy przechodziły także osoby dorosłe. Podczas całej akcji w zasadzie nie popełnili żadnego błędu – chwalili młodzież przedstawiciele kościańskiej policji.

Wojciech Andrzejewski