Uroczyście i patriotycznie w Drobninie

Publiczna Szkoła Podstawowa w Drobninie, podobnie jak w wielu innych placówkach w naszym regionie i w całym kraju, uroczyście świętowała 100 lat niepodległości Polski. Uczniowie zaśpiewali rotę i po niej zatańczyli poloneza. Na scenie swoje umiejętności wokalne zaprezentowali laureaci szkolnego konkursu piosenki patriotycznej. Piękna lekcję historii przygotował i prowadził Jerzy Kownacki. Nauczyciel historii przypomniał najważniejsze wydarzenia z czasów walki o niepodległość, przytoczył wiele ciekawych zdarzeń i przypomniał bohaterów. Informacje wzbogacił krótkimi filmami i pieśniami patriotycznymi.

O g. 11.11 uczniowie szkoły w Drobnienie, nauczyciele i pracownicy placówki oraz dzieci z przedszkola w Krzemieniewie, zaśpiewali hymn państwowy. W czasie piątkowej uroczystości, delegacja młodzieży udała się na cmentarz w Drobninie, gdzie na grobach powstańców zapaliła znicze i złożyła czerwone róże. Mogiły przyozdobiła biało- czerwonymi tabliczkami, które nie pozwolą nam zapomnieć o bohaterach sprzed lat.

Na cmentarzu w Drobninie pochowano ciała dwunastu powstańców. Na mogiłach na większości tablic nie ma informacji, że byli powstańcami. Ale ja to rozumiem. Był czas, że takimi rzeczami lepiej było się nie chwalić. Lista powstańców, spoczywających na cmentarzu w Drobninie nie jest zamknięta. W archiwum po wojnie na temat powstania nie pozostało wiele informacji. Archiwa znajdowały się w niemieckich rękach i niestety, służyły im do rozprawienia się z powstańcami – informuje Jerzy Kownacki, nauczyciel historii w szkole w Drobninie.

Szkoła od września przygotowywała się do świętowania „Niepodległej”. Uczniowie brali udział m. in. w akcji „Narodowe czytanie 2018”, konkursie plastycznym „Niepodległość w oczach dziecka”, w akcji „Stu słynnych Polaków” i „Wyślij kartkę do powstańca” czy tez udział w quizie „100 pytań na 100- lecie Niepodległej” i marszu młodego patrioty. Ostatnim akcentem bogatego programu będzie wmurowanie kapsuły, które zaplanowano na 10 grudnia.

Godnie uczciliśmy sto lat niepodległości. Wspaniała lekcja historii przygotowana dla naszych małych patriotów, uczniów naszej szkoły i bogaty program składający się z konkursów, akcji i inicjatyw upamiętniających Niepodległą, pozwoliły nie tylko przypomnieć, ale również zapamiętać o wydarzeniach z przeszłości. 10 grudnia wmurujemy kapsułę do przyszłości. Uczniowie wszystkich klas przygotują listy, pamiątkowy album. Będzie również film z dzisiejszej uroczystości, księga wpisów, zdjęcia – mówi Andżelika Jankowiak, zastępca dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Drobninie. (mac/fot.Mariusz Cwojda)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*