Uroczystość pod Krzyżem Katyńskim

Władze gminy, przedstawiciele Towarzystwa Ziemi Osieckiej oraz młodzież z Zespołu Szkół w Osiecznej oddali – wczoraj (13 IV) w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – hołd pomordowanym w Katyniu, w szczególności mieszkańcom Osiecznej i okolic.
Uroczystość tradycyjnie zorganizowano w tzw. „lasku katyńskim”, czyli na niewielkim leśnym wzniesieniu na skraju miasta. To tam w 2007 roku z inicjatywy ówczesnego osieckiego proboszcza ks. Zdzisława Łuniewicza, na parafialnym terenie, postawiono Krzyż Katyński, przyniesiony tam na barkach pielgrzymów.
– Ten pierwszy krzyż wykonany z brzozy został pięć lat później zastąpiony przez trwalszy i wykonany z dębu. Uroczystość z tym związana odbyła się w asyście Kampanii Honorowej Wojska Polskiego – przypomniała w czasie uroczystości Mariola Pazoła, prezes TZO. – W 20011 roku Towarzystwo Ziemi Osieckiej przy wydatnym wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy w Osiecznej pod krzyżem wzniesiony został granitowy obelisk z tablicą i wyrytymi na niej nazwiskami ofiar z Osiecznej.
Z kolei z inicjatywy obecnego proboszcza ks. Przemysława Koniecznego i nieżyjącego już Stanisława Latanowicza trwale oznaczono drogę do krzyża – wzdłuż ulicy Polnej stanęło osiem kamiennych tablic. Wykonał je Marcin Latanowicz, który w ten sposób niejako chciał wypełnić testament swojego ojca. (mach/fot. A. Machowska)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*