W „Alternatywie” o kretach społecznych

Wspólna fotografia z młodzieżą w leszczyńskiej „Alternatywie”. Fot. MCP Alternatywa

Dariusz Skowroński, psycholog, seksuolog kliniczny i psychoterapeuta, był gościem Młodzieżowego Centrum Profilaktyki „Alternatywa” w Lesznie. Spotkał się m. in. z kadrą pracującą z młodzieżą, rodzicami dzieci borykających z różnego rodzaju problemami oraz młodymi osobami uczestniczącymi w zajęciach w „Alternatywie”. Opowiadał też o dylematach młodych mieszkańców Japonii, w której obecnie mieszka i pracuje.

Rodzice uczestniczący w spotkaniu podkreślali, że często czują się bezradni wobec problemów swoich dzieci. Chcą im pomóc, ale nie do końca wiedzą, jak? Boją się podejmowania nieco bardziej drastycznych czasem kroków, np. wysłania młodego człowieka do zamkniętej placówki psychiatrycznej i odwykowej na specjalistyczną terapię.

– Cieszę się, że w Lesznie są organizowane takie spotkania. Na pewno będę w nich uczestniczyć – przyznała jedna z mam.

Podczas spotkania z dr. Dariuszem Skowrońskim padło wiele pytań na temat tego, jak rozmawiać z młodzieżą oraz czy można ją ustrzec przed zagrożeniami czyhającymi w internecie.

– Nasza córka cierpi na depresję. Dużo czasu upłynęło, zanim podjęliśmy – dziś wiemy, że jedyną słuszną – decyzję o wysłaniu jej na terapię do specjalistycznej placówki, oddalonej kilkaset kilometrów od domu. Zanim do tego doszło byliśmy u wielu specjalistów. Jedni przepisywali leki, byli też tacy, którzy mówili, że już za dużo tego wszystkiego i mamy zostawić córkę w spokoju, by doszła do siebie – przyznał jeden z rodziców uczestniczących w spotkaniu.

W końcu trafili do „Alternatywy”, pod skrzydła pani Heleny Strzałkowskiej, która zaleciła pobyt w placówce diagnostyczno-terapeutycznej. Podkreślił, że gdyby nie podjęli takiej decyzji, nie wiadomo, jak potoczyłaby się historia ich córki. Może już by nie żyła, na wskazywać mogłyby ej stan i wpisy w różnych miejscach dotyczące chęci zakończenia życia. Mężczyzna zapytał jednocześnie, jak ma zachować się w stosunku do nastolatki w dniu jej urodzin:

– Czy osobie będącej w głębokiej depresji można w takim dniu powiedzieć, że wszystko będzie dobrze?

– Lepiej będzie, jeżeli powiemy, że bardzo nam na niej zależy, że często o niej myślimy, że ją kochamy – podkreślał Dariusz Skowroński.

Goszczący w „Alternatywie” specjalista pochodzi z Kościana. Ukończył studia psychologiczne, jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Jako nastolatek sam przeżywał pewne zawirowania życiowe i trafił pod skrzydła Heleny Strzałkowskiej. Z czasem zafascynowała go psychologia. Zamarzył mu się również wyjazd do Australii. Plan zrealizował. Później przeniósł się do Japonii. Dziś mieszka i pracuje w Tokio. Raz w roku odwiedza Polskę, m.in. by poprowadzić wykłady na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesują go szczególnie podobieństwa i różnice w sposobach myślenia w kulturach Zachodu i Dalekiego Wschod.

– Pewne problemy, jak np. izolacja społeczna, są wszędzie. W Japonii jest jednak większa uniformizacja. Mówi się tam o mentalności grupowej. Dostrzec można pęd do tego, by dorównać innym. Poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko, właściwie na poziomie perfekcji. Jeśli ktoś nie dorównuje, często zdarza się, że trafia do terapeuty, szpitala psychiatrycznego lub staje się w Japonii tzw. kretem społecznym – porównuje Dariusz Skowroński.

Dariusz Skowroński każdego roku odwiedza Polskę, m.in. by poprowadzić wykłady. Tym razem odwiedził również Leszno. Fot. MCP Alternatywa

To człowiek, który przestaje uczyć się, pracować, nie wychodzi z domu. Kretami społecznymi są najczęściej ludzie pomiędzy 16 a 30 rokiem życia. Szacuje się, że w Japonii problem ten dotyczy ok. 700 tysięcy osób.

Gość „Alternatywy” zaznaczył, że warto korzystać ze wsparcia i pomocy oraz zajęć rozwijających różne umiejętności. Pan Dariusz sam podkreślał, że nie wie, w jakim miejscu byłby obecnie w swoim życiu gdyby nie uzyskane wsparcie i udział w zajęciach w wieku nastoletnim, które były dla niego ogromną inspiracją na dalsze wybory zawodowe i życiowe.

Anna Maćkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*