W I Zespole Szkół odbyły się prawybory

Młodzi ludzie bardzo licznie skorzystali z możliwości zagłosowania. Fot. Andrzej Kulus
Młodzi ludzie bardzo licznie skorzystali z możliwości zagłosowania. Fot. Andrzej Kulus

8 października w I Zespole Szkół we Wschowie odbyły się szkolne wybory, których celem było zachęcenie młodzieży do udziału w prawdziwych wyborach parlamentarnych. Bezapelacyjnie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość zdobywając ponad 28% głosów. Tuż za PiS uplasowała się Konfederacja.

– Wybory były częścią projektu pt. Młodzi Głosują, zainicjowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) – mówi Andrzej Kulus, nauczyciel I Zespołu Szkół we Wschowie.

Jak podkreśla pedagog, młodzi bardzo zaangażowali się w promocję wyborów. Chodzili od klasy do klasy zachęcając kolegów do głosowania. Zasiedli też w komisjach wyborczych, sami odpowiadali za protokoły.

– Zanim odbyły się wybory z uczniami spotkał się radca prawny, który opowiadał im, dlaczego warto głosować. Poruszył też temat systemu prawnego w Polsce – mówi Andrzej Kulus.

W wyborach zagłosowało 424 uczniów, co stanowi ponad 75% uprawnionych. Zwycięzył PiS uzyskując 118 głosów, co stanowi 28,8 procent głosów, druga była Konfederacja – 92 głosy, czyli 22,4 proc. głosów, a trzeci PSL – 89 głosów, 21,7 proc. głosów.Kolejne miejsca zajęli: 4. SLD – 68 głosów, 16,6 proc. głosów oraz 5. Koalicja Obywatelska – 43 głosy, 10,5 proc. głosów. Czternaście głosów było nieważnych. Wybory zorganizowali uczniowie pod kierunkiem trójki nauczycieli: Dariusza Palickiego, Andrzeja Kulusa i Magdaleny Jankowskiej-Filipek.

– Oprócz wyborów zorganizowano również konkurs plakatowy, którego wyniki poznamy niebawem – dodaje Andrzej Kulus.

Karolina Bodzińska