W MOK Leszno walczono o szachowe nagrody

Turniej z okazji Dni Leszna miał rekordową obsadę. Sala MOK wypełniona była po brzegi. Fot. MKKS WIENIAWA

Za nami XXVII Turniej Szachowy z okazji Dni Leszna. W Miejskim Ośrodku Kultury zagrało aż 95 zawodników, co jest frekwencyjnym rekordem w historii zawodów. Zawodników do udziału zachęciły wysokie nagrody.

Klub otrzymał wsparcie z Urzędu Miasta Leszna – turniej został dofinansowany z budżetu miasta Leszna i dzięki temu miał mocną obsadę. Ceremonię otwarcia turnieju swoją obecnością uświetnili Tomasz Malepszy, przewodniczący Rady Miejskiej Leszna oraz Waldemar Kopydłowski, założyciel klubu MMKS Wieniawa Leszno, pomysłodawca i wieloletni organizator turnieju szachowego z okazji Dni Leszna.

Arcymistrzowie i mistrzowie

Turniej był bardzo silnie obsadzony. Zagrało w nim dwóch arcymistrzów i czterech mistrzów międzynarodowych.

W turnieju zagrali również najlepsi reprezentanci młodego pokolenia polskich szachów: Jakub Chyży – złoty medalista mistrzostw Polski juniorów z 2018 r. i brązowy z 2019 r. oraz Wiktoria Śmietańska – złota medalistka mistrzostw Polski juniorów w latach 2016-2019.

Na zawodach był obecny najlepszy zawodnik pochodzący z Leszna – Mikołaj Tomczak. Mikołaj posiada już wypełnione 3 normy na arcymistrza. Jego największym sukcesem jest zdobycie brązowego medalu na mistrzostwach Europy juniorów w Batumi w 2014 r. Obecnie Mikołaj reprezentuje drużynę z Ekstraligi, to jest Klub Szachowy Stilon Gorzów Wielkopolski.

Turniej został rozegrany na dystansie 9 rund, tempem 10 minut na partię/zawodnika + 4 sekundy na ruch. Po raz pierwszy turniej był zgłoszony do FIDE, w związku z czym graczy obowiązywały przepisy międzynarodowe.

Grali w rożnych kategoriach

W turnieju zwyciężył Kamil Stachowiak z KSz Polonia Wrocław (8 pkt). Drugie miejsce wywalczył Nikolai Aliavdin z KSz Hetman Płock (7,5 pkt), a trzecie Jacek Tomczak z Akademii Szachowej Gliwice (7 pkt). Nagrodę dla najlepszej kobiety odebrała Anna Andrzejewska z UKS TSz Zieloni Zielonka (5,5 pkt).

W kategoriach rankingowych najlepszym zawodnikiem z ELO do 2000 był Jakub Chyży z LKSz GCKiP Czarna (6 pkt), ELO do 1800 – Eugeniusz Małecki z Bukówca Górnego (5,5 pkt), ELO do 1600 – Jakub Madajczak z KSz Polonia Wrocław (5 pkt). Najlepszą juniorką okazała się Wiktoria Śmietańska z KSz Polonia Wrocław (5 pkt). Nagrodzeni zostali również zawodnicy zrzeszeni w MMKS Wieniawa Leszno. Najlepszym zawodnikiem leszczyńskiego klubu został Tomasz Mocny, najlepszym juniorem – Hugo Chróst, a najlepszą juniorką – Marta Wrzesińska.

Do lat 10 najlepszy był Igor Majcher z OTSz Ostrów Wielkopolski (4 pkt), a najlepszą nienagrodzoną we wcześniejszych kategoriach juniorką do lat 10 – Jagoda Szczepańska z Lubinia (3 pkt).

Zosia najmłodsza

Wręczona została również statuetka dla najmłodszego zawodnika, którą odebrała sześcioletnia Zofia Samol z MMKS Wieniawa Leszno. Zosia na swym koncie w tak silnym turnieju zgromadziła 2 punkty!

Sędzią głównym zawodów był sędzia klasy państwowej Krzysztof Derecki, a sędzią rundowym Łukasz Dębowiak – sędzia klasy I.