W pszenżycie znaleziono gniazdo błotniaka łąkowego

Ptaki te są pod ochroną. Szacuje się, że w Wielkopolsce jest około 60-70 par błotniaka. Fot. archiwum prywatne

Na polu koło Lubinia w gminie Krzywiń ornitolodzy amatorzy z Kościana znaleźli gniazdo błotniaka łąkowego. Dzięki dobrej współpracy z właścicielem pola gniazdo udało się uratować i zabezpieczyć, a rzadkie ptaki zaobrączkować.

Kilkanaście dni temu Roman Kempa oraz Szymon Kaczmarek, ornitolodzy amatorzy z Kościana, zlokalizowali w zbożu niedaleko Lubinia gniazdo rzadkiego ptaka szponiastego – błotniaka łąkowego.

Para błotniaków wybrała sobie na gniazdo pole pszenżyta należace do pana Skotarka z Bielewa. To dość typowe obecnie miejsce zakładania gniazda.

Od lat 80. XX wieku z powodu zaniku naturalnych siedlisk ptak ten gnieździ się na polach uprawnych: w zbożu lub rzepaku. Co ciekawe zazwyczaj buduje gnazdo w pszenzycie, a czasem w życie.

– Za zgodą rolnika zabezpieczyliśmy gniazdo siatką ochronną, ponieważ za kilka dni miało odbyć się koszenie i cały lęg uległby zniszczeniu– mówi Marcin Wojtkowiak, pasjonat ptaków, który o znalezieniu gniazda poinformował redakcję.

Ornitolodzy ustalili z właścicielem pola, że gniazdo zostanie otoczone siatką, tak aby nic złego się ptakom nie stało.

– W poprzedni weekend ptaki zostały zaobrączkowane przez uprawionego ornitologa obrączkarza. Jak tylko uzyskają lotność, opuszczą swoje gniazdo. Jak widać współpraca na lini rolnicy-przyrodnicy może przebiegać wzorowo – podkreśla Marcin Wojtkowiak, ornitolog z Kościana.

Błotniak łąkowy to gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce jest pod ochroną. Szacuje się, że w Wielkopolsce znajduje się około 60-70 par tych ptaków. W naszym kraju najwięcej okazów błotniaka bytuje na Podlasiu (ok. 400-500 par) i Mazowszu (200-300 par).

Błotniaki przywiązują się do swoich lęgowisk, dlatego często to samo miejsce zajmują co roku pary tych samych ptaków.

Andrzej Rajewicz