W Strzyżewicach poznali swoich pradziadków

W Archiwum Państwowym w Lesznie uczestnicy projektu dowiedzieli się, jak dbać o archiwalia. Fot. Archiwum Państwowe w Lesznie
W Archiwum Państwowym w Lesznie uczestnicy projektu dowiedzieli się, jak dbać o archiwalia. Fot. Archiwum Państwowe w Lesznie

Wielu z nas jest zafascynowanych przeszłością, swoim pochodzeniem, korzeniami i przodkami. Na strychach i w piwnicach trzymamy pudła z czarno-białymi fotografiami i wyblakłymi dokumentami. Szkoda, by nie ujrzały światła dziennego! Na fantastyczną i bardzo praktyczną podróż do przeszłości zaprosiło mieszkańców Towarzystwo Przyjaciół Strzyżewic.

Towarzystwo Przyjaciół Strzyżewic zrealizowało pod koniec ubiegłego roku projekt zatytułowany „Poznaj swoich pradziadków!”.

– „Poznaj swoich pradziadków!” to projekt dofinansowany przez Fundację Tesco w programie „Decydujesz, pomagamy”. Dzięki głosom mieszkańców i klientów sieci sklepów Tesco uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości pięciu tysięcy złotych– mówi Beata Zabroni, prezeska Towarzystwa Przyjaciół Strzyżewic.

Dzięki dotacji mieszkańcy wzięli udział w warsztatach genealogicznych prowadzonych przez panie z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego.

– Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, jak szukać dokumentów i jak tworzyć drzewa genealogiczne – tłumaczy Beata Zabroni.

Towarzystwo Przyjaciół Strzyżewic nawiązało również współpracę z Archiwum Państwowym w Lesznie. W jej ramach, na spotkaniu w archiwum, uczestnicy projektu dowiedzieli się, jak zabezpieczać rodzinne pamiątki.

Podczas projektu zatytułowanego „Archiwa Rodzinne Niepodległej” przez dwie godziny w bardzo sympatycznej atmosferze archiwiści rozmawiali z uczestnikami programu o tym, co negatywnie wpływa na domowe archiwalia, jak o nie dbać i przede wszystkim, jak powinniśmy je przechowywać, aby cieszyły nas i naszych potomnych jeszcze przez wiele długich lat.

– To były bardzo pouczające, ciekawe i efektywne spotkania – dodaje B. Zabroni.

Efektem końcowym warsztatów i szkoleń było stworzenie przez uczestników projektu kilkunastu drzew genealogicznych, które można było podziwiać na wystawie zorganizowanej w w Sali Trójkątnej Urzędu Gminy Włoszakowice.

– Projekt był skierowany do 30 osób. Cieszy mnie, że uczestnicy połknęli genealogicznego bakcyla – podsumowuje B. Zabroni.

Karolina Bodzińska