W świecie wyobraźni Lidii Przewoźnej

Lidia Przewoźna wraz z rodzicami podczas otwarcia wystawy „W świecie wyobraźni”. Fot. Anna Maćkowiak

Choć jest dopiero uczennicą ósmej klasy szkoły podstawowej, na swoim koncie ma liczne grafiki i rysunki, które potrafią wzbudzić zachwyt. To nastolatka obdarzona niezwykłą wyobraźnią i ogromną wrażliwością. Nie dziwi więc fakt, że wystawa prac plastycznych Lidii Przewoźnej nosi tytuł „W świecie wyobraźni”. To ekspozycyjny debiut młodej leszczynianki. Otwartą w piątek (15 III) wystawę można zwiedzać do 3 kwietnia.

Lidia Przewoźna od kilku lat fascynuje się rysunkiem i grafiką. Tworzy w technikach tradycyjnych takich jak ołówek, kredka, pisak, farby oraz w programach komputerowych, używając tabletu. Łączy techniki tradycyjne z nowoczesnymi. Uczestniczy w warsztatach plastycznych prowadzonych przez artystę plastyka Bogdana Winkla. Pisze też powieści fantastyczne, które publikuje w internecie.

– Naszej młodej adeptce sztuki życzę, żeby była konsekwentna i podążała swoją drogą – mówił podczas piątkowego (15 III) wernisażu Andrzej Kuźmiński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.

Dobrze rozumie kolory

A. Kuźmiński podkreślał, że Lidia bardzo dobrze rozumie kolory, a dziś nie jest to łatwa sztuka. Między innymi z tego względu na wystawę w Galerii za Regałami dyrektor MBP zaprosił Karolinę Kucharską, artystkę prezentującą swoje prace w galerii Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie, by obejrzała i oceniła dzieła Lidii. Karolina Kucharska, absolwentka grafiki warsztatowej na ASP w Poznaniu, pracuje jako grafik, zajmuje się też szeroko pojętą obróbką obrazu i projektowaniem graficznym, a także ilustruje książki dla dzieci.

Sama Lidia Przewoźna przyznała w dniu otwarcia wystawy, że nie spodziewała się tak szybkiego debiutu ekspozycyjnego. Nie myślała również, iż tak wiele osób przyjdzie do Galerii za Regałami, by obejrzeć jej grafiki i rysunki.

Przelać emocje na papier

– Staram się czerpać inspiracje z różnych miejsc i różnych rzeczy. Patrząc na wszystkie moje dotychczasowe rysunki, jestem w stanie zauważyć, jak wiele się zmieniło: moje postrzeganie świata, ale często również to, w jaki sposób myślę – wyznała Lidia Przewoźna. – Kiedy jestem smutna, wyładowuję to na rysunku. Gdy jestem szczęśliwa, również staram się to zobrazować. Staram się wszystkie emocje przelać na papier. Stworzyć coś, z czego później będę bardziej lub mniej dumna.

Muzyka, pisanie…

Nastolatka ma nadzieję, że jest to pierwsza, ale nie ostatnia wystawa, może w tej bibliotece, a może w innym miejscu. Podczas wernisażu prognozowano, że być może kolejna jej ekspozycja zostanie zorganizowana w nowej siedzibie leszczyńskiej biblioteki, która powstanie przy pl. Jana Metziga.

Rodzice młodej artystki są dumni z córki. Andrzej Przewoźny wspomina, że był czas, kiedy stawiała na rozwijanie innych zainteresowań: grę na instrumentach klawiszowych czy gitarze. Do dziś natomiast chętnie pisze, a publikowane przez nią w internecie teksty literackie mają wiernych czytelników.

W domowym zaciszu

W końcu przyszedł moment, kiedy Lidia skupiła się na pracach plastycznych.

– Nasza córka od trzeciego roku życia jeździła na zajęcia do pana Jerzego Koprasa do Rydzyny. Potem miała trochę przerwy, natomiast od kilku lat uczestniczy w zajęciach prowadzonych przez pana Bogdana Winkla w leszczyńskim klubie Kwadrat – zdradza Daria Przewoźna.

Spotkania w klubie to jedna sprawa. Poza tym młoda leszczynianka spędza też często 2-3 godziny dziennie na szlifowaniu swojego warsztatu w domowym zaciszu. Do tego dochodzą szkolne obowiązki. Lidia doskonale daje sobie z nimi wszystkimi radę. A ma również inne zajęcia, m.in. zasiada w Młodzieżowej Radzie Miasta Leszna.

Pasje dają radość i wolność

W piątkowym wernisażu uczestniczyła rodzina, znajomi Lidii Przewoźnej, jak również grono stałych bywalców imprez organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie. W Galerii za Regałami można oglądać prace leszczynianki z kilku lat jej twórczości. Są też dzieła nawiązujące do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Goście zwracali uwagę na wspomniany umiejętny dobór kolorów, a także drobiazgowość. Chętnie wpatrywali się w detale grafik i rysunków Lidii Przewoźnej.

– Uczymy naszą córkę, że warto rozglądać się po świecie, a pasje dają radość, wolność i rozwijają człowieka – mówią zgodnie rodzice nastolatki.

Wystawa „W świecie wyobraźni” czynna jest do 3 IV.

Anna Maćkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*