Wakacyjne remonty

W Starym Bojanowie w gminie Śmigiel powstaną dwa nowe boiska. Fot. UMIG Śmigiel

Sporo dzieje się w gminach powiatu kościańskiego. Trwają remonty przed wszystkim w szkołach i innych obiektach publicznych. Gminy prowadzą także naprawy dróg i pozostałej infrastruktury.

W gminie Śmigiel trwa przebudowa boiska sportowego w Starym Bojanowie. Na to zadanie gmina podpisała umowę z Zakładem Robót Ogrodniczych Renata Przybylska z Leszna. Wartość inwestycji to ponad 1 milion 44 tys. zł.

– Zakres robót obejmuje przebudowę boisk sportowych przy ul. Szkolnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą: ogrodzenia, piłkochwyty, bramki, kosze, utwardzenie i odwodnienie terenu. Mieszkańcy Starego Bojanowa zyskają dwa boiska: do piłki nożnej i boisko wielofunkcyjne – informują w Urzędzie Miasta i Gminy w Śmiglu.

To nie jedyna inwestycja w zaplecze sportowe w gminie Śmigiel. Trwa także remont pomieszczeń sanitariatu w Szkole Podstawowej im. Konstytucji 3-go Maja w Śmiglu w ramach programu „Szatnia na medal”. Gmina otrzymała dofinansowanie na to zadanie w wysokości 98.200 zł.

– Wyremontowane zostaną szatnie i łazienki przy tzw. dużej sali gimnastycznej. Zakres robót obejmuje: przebudowę układu ścian wewnętrznych, remont posadzek, ścian i sufitów, wymianę drzwi wewnętrznych, wymianę instalacji i sprzętu sanitarnego, dostosowanie instalacji sanitarnej i elektrycznej do zmiany układu funkcjonalnego pomieszczeń sanitarnych, a także zakup i montaż wyposażenia łazienek i szatni. Planowana wartość inwestycji opiewa na ponad 196 tysięcy złotych.

Z innych inwestycji w gminie Śmigiel niedawno zakończono montaż lamp oświetleniowych w Śmiglu przy ulicach: Bocznej, Dębowej, Bukowej i Akacjowej. Koszt tej inwestycji to ponad154 tysiące złotych. W Śmiglu rozpoczęła się także przebudowa al. Paderewskiego.

W wakacje nie próżnuje się także w gminie Czempiń. I tak różne remonty większe i mniejsze trwają w szkołach podstawowych. W Szkole Podstawowej w Głuchowie aktualnie prowadzone są prace związane z wydzieleniem nowego pomieszczenia na bibliotekę. Trwa także remont piłkochwytów wzdłuż bramek na szkolnym boisku. Z innych prac trwa przeniesienie i dostosowanie sali do potrzeb pierwszoklasistów i nowej sali informatycznej oraz wydzielenie osobnej sali księgowości i sekretariatu przy gabinecie dyrektora szkoły.

Remonty we własnym zakresie prowadzi także Szkoła Podstawowa w Czempiniu. W budynku przy ul. Kolejowej trwa naprawa instalacji c.o. Natomiast w budynku fili szkoły w Borowie nastąpi wymiana komina.

Sporo dzieje się także w samym mieście Kościanie, gdzie trwa budowa nowej fontanny na Placu Wolności. Budowane są także miejsca postojowe pomiędzy ulicą Wyszyńskiego a Kanałem Ulgi w Kościanie. Powstaną tam 74 nowe miejsca parkingowe. Koszt prac wyniesie ponad 702 tysiące złotych, a planowany termin ich zakończenia to 4 miesiące od przekazania placu budowy.

W Kościanie trwa również remont budynku ratusza związany z projektem rewitalizacyjnym oraz bieżące remonty w placówkach oświatowych.

Andrzej Rajewicz