Wandale rozpalili ognisko w muszli koncertowej

Park przy domu kultury przeszedł gruntowny remont. Ma tu się odbywać wiele imprez. Fot. Jakub Latusek

Skrajnie bezmyślną postawą popisali się młodzi ludzie z Rawicza, którzy rozpalali ogień w świeżo wyremontowanej muszli koncertowej przy parku domu kultury. Sprawców zarejestrował monitoring.

Ostatni rok był dla parku przy domu kultury wyjątkowy. Z całą pewnością można powiedzieć, że miejsce to „wróciło do żywych“. Wszystko za sprawą gruntownej rewitalizacji placu, muszli koncertowej i pawilonów.

Odzyskać dawny blask

Renowację zabytkowych wiat przy domu kultury wykonała firma Roberta i Karola Kowalskich „Stolarstwo” z Szymanowa za 696 tys. zł. Ta sama firma zajęła się renowacją zabytkowej muszli koncertowej, której koszt wyniósł ok. 97 tysięcy złotych.

– To kolejny element przywracający dawny blask terenowi przy domu kultury. Park jest świetnym miejscem rekreacji, ale na tym nie chcemy poprzestawać i odnowić pobliskie zabytki, aby długie lata służyły mieszkańcom. Chcę także podkreślić, że dużym wsparciem jest dla nas zdobyte dofinansowanie w wysokości 300 tys. zł z ministerstwa kultury, które pozwoli zrealizować część zadań – mówi burmistrz Grzegorz Kubik.

Wokół terenu położono też nową nawierzchnię. Koszt prac to ok. 403 tys. zł. Nadzór archeologiczny nad inwestycją prowadziła firma ArchGeo Łukasza Lisieckiego z Leszna za kwotę 5.535 zł.

Wyremontowany plac, pawilony i muszla koncertowa są już oddane do dyspozycji mieszkańców. Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego terenu nastąpi jednak 1 czerwca. Wtedy w tym miejscu odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka.

Szczyt bezmyślności

Nowej, wyremontowanej przestrzeni nie docenili sami mieszkańcy. W czasie długiego majowego weekendu ktoś postanowił rozpalić ognisko na płycie w muszli koncertowej. Jak przekazał burmistrz, była to grupa młodych ludzi. W identyfikacji pomógł zamontowany przy okazji rewitalizacji całego kompleksu monitoring. Dyrektor domu kultury Dariusz Taraszkiewicz zmuszony był przekazać nagranie policji.

Słuszna kara dla sprawców

Zanim jednak do tego doszło, sprawcy przyznali się i posypali głowy popiołem.

– Osoby, które rozpaliły ogień w muszli koncertowej, same zgłosiły się do dyrektora domu kultury. Przeprosiły i zobowiązały się wykonać prace na rzecz DK. Warto docenić taką postawę. Dziękuję również wykonawcy remontu, dlatego że zobowiązał się bezpłatnie wykonać naprawę. Jest to chyba najlepsze z możliwych zakończeń takiej nieciekawej sytuacji – mówi burmistrz Grzegorz Kubik.

Jakub Latusek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*