Zachęcamy do lektury najnowszego wydania Panoramy Leszczyńskiej, a w niej m.in.:
Leszczyniacy na Wyspach nie boją się brexitu
Trwa wychodzenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak brexit odbije się na mieszkańcach naszego regionu, którzy wyemigrowali do Anglii? Jakie mają obawy i czy w ogóle rozważają powrót do kraju?

Przeszłość wracająca jak bumerang
Od 4 kwietnia analizujemy oświadczenie lustracyjne pana Marka Goryniaka – informuje prokurator Anna Kraśnicka-Wilczyńska, naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu. Sprawa dotyczy domniemanej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 1987-1990 Marka Goryniaka, obecnie radnego Leszna i szefa klubu radnych PiS. Zgodnie z informacją z inwentarza archiwalnego IPN w jego archiwach znajdują się dokumenty o tytule: „Teczka personalna tajnego współpracownika: Rajmund”, dotyczące Marka Goryniaka, ur. 15-06-1947 roku, syna Edmunda i Stefanii Samol, zamieszkałego w Lesznie przy ul. Lutyckiej”.

Zadyma na trybunach
Do przepychanek między ochroną a kibicami doszło podczas ligowego meczu Fogo Unii Leszno z Betardem Spartą Wrocław. Służby otoczyły sektor Fan, na którym znajdowali się kibice Byków. Fani biało – niebieskich uznali zachowanie ochrony z firmy Impel Security Polska jako prowokacyjne. Powstało zamieszanie, użyto gazu łzawiącego.

Są pytania, które pozostaną bez odpowiedzi
To była jedna z głośniejszych i bardziej bulwersujących spraw ostatnich miesięcy w regionie leszczyńskim. Prokuratura Rejonowa w Gostyniu
zakończyła postępowanie dotyczące śmierci trzech osób w jednym z bloków przy ul. Górnej, na os. Konstytucji 3 Maja. Niestety, szybko potwierdziła się tragiczna hipoteza, że pod koniec stycznia 27-letni mężczyzna zabił swoją partnerkę i dziecko, a później popełnił samobójstwo. Kilka dni temu gostyńska prokuratura poinformowała o finale postępowania w tej sprawie.

Mówią o sobie: rzeźbiarze XXI wieku
Erwin Garbarczyk, właściciel leszczyńskiej firmy Fucco Design jest nie tylko zdolnym inżynierem i wizjonerskim przedsiębiorcą. Dziś może powiedzieć, że jest rzeźbiarzem XXI wieku. Wszystko za sprawą druku 3D, którzy służy ratowaniu zabytków.

Krzysztof Tarka kocha i nienawidzi naraz
Krzysztof Tarka, wschowski podróżnik, po raz trzeci odwiedził Indie. Dotąd wszem i wobec powtarzał, że Indie kocha, a dziś zgadza się z tymi, którzy
twierdzą, że kraj ten można kochać i nienawidzić jednocześnie. Na autorską wyprawę na południe półwyspu: od Madrasu do Przylądka Komoryn wybrał się
w towarzystwie żony Marioli oraz kolegi: Tomasza Musielaka. Tym razem od samego początku podróżnikom towarzyszył pech.

Stworzył znaną polską markę
Stworzona przez niego receptura jest wciąż wykorzystywana, a powstały dzięki niej produkt powszechnie znany. On sam dla większości osób,
przynajmniej w naszym regionie, jest postacią zupełnie anonimową. Mowa o urodzonym w Czempiniu Bolesławie Kasprowiczu, który jest autorem
receptury jednej z najstarszych polskich wódek – „Soplicy”. Koncern CEDC, który obecnie jest właścicielem marki, wciąż sygnuje nazwiskiem czempiniaka swoje wyroby. Wystarczy tylko przyjrzeć się etykiecie na butelce.

Na odległość diagnozują i leczą pacjentów
Telemedycyna rewolucjonizuje rynek usług medycznych na świecie. Niestety, w Polsce to wciąż pionierskie rozwiązania, ale z pewnością będą coraz powszechniejsze, bo naprawdę ratują ludziom życie. Są odpowiedzią na niedobór personelu medycznego i starzenie się polskiego społeczeństwa, ale przede wszystkim gwarantują wyrównanie szans w dostępnie do usług medycznych dla mieszkańców wsi i małych miast.

Policjanci w peletonie
Sezon kolarski nabrał rozpędu i w naszym regionie impreza zaczyna gonić imprezę. Kolarze ścigali się w Nowym Belęcinie, gdzie rozegrano drugą rundę Leszczyńskiej Ligi Rowerowej. Zawody jednocześnie stanowiły I amatorskie mistrzostwa Polski policjantów w wyścigu szosowym.

Sukces sportowy i organizacyjny
Dwudniowe mistrzostwa Polski w Rydzynie zgromadziły ma starcie 765 zawodniczek i zawodników, reprezentujących 77 klubów. Chętnych do udział w krajowym czempionacie było ponad 800, ale nie wszyscy mogli wystartować z przyczyn regulaminowych.

Byki dały plamę. Dwa dni później ją zmazały
Żużlowcy Fogo Unii Leszno potrafią rozczarować i zaskakiwać, bo jak inaczej wytłumaczy ich ostatnie wyniki. Na swoim torze przegrali z Betardem Sparta Wrocław 44:46, by dwa dni później na toruńskiej Motoarenie zwyciężyć dwoma punktami ligowy bój z Aniołami. Tym samym odkupili swoje winy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*