Zachęcamy do lektury najnowszego wydania Panoramy Leszczyńskiej, a w nim m.in.:

Fałszywi studenci w akcji
Rawicka policja w ciągu ostatniego miesiąca przyjęła zgłoszenia aż od trzech przedsiębiorców, którzy zostali oszukani przy zawieraniu umów na usługi reklamowe. Scenariusz działania oszustów w każdym przypadku był podobny – młode osoby, przedstawiające się jako studenci kierunku związanego z reklamą, prosili o przekazanie danych firmy do wykorzystania ich w pracy magisterskiej i jednocześnie oferowali umowy na kolportaż ulotek reklamowych. Za każdym razem działali w atmosferze pośpiechu uniemożliwiając przedsiębiorcom dokładne zapoznanie się z umowami.

Na polach płonęły kombajny
W ubiegły czwartek (3 VIII) w Poninie (gm. Kościan), a dzień później w Krzydłowiczkach (gm. Sława) w czasie prac żniwnych na polu zapaliły się kombajny. Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie, czemu z pewnością sprzyjał lejący się z nieba żar. Straty są ogromne. W pierwszym przypadku oszacowano je wstępnie na 320 tys. zł, a w drugim nawet na 800 tys. zł.

Nie wszędzie budżety obywatelskie się przyjęły
Budżety obywatelskie na stałe wpisały się w samorządowy krajobraz regionu. Nie wszystkie większe samorządy postanowiły jednak go wprowadzić. Nie wszędzie też idea się przyjęła. W Lesznie zainteresowanie wzrosło do tego stopnia, że miasto postanowiło dać mieszkańcom do rozdysponowania okrągły milion. Ale np. w Gostyniu zaangażowanie mieszkańców spadło na tyle mocno, iż z obywatelskiego budżetu zrezygnowano.

Jesteśmy biedni czy bogaci?
Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking zamożności samorządów w 2016 roku. Powstaje on cyklicznie od 2001 roku w oparciu o dochody gmin, m.in. z podatków lokalnych, sprzedaży mienia, ale też wzbogacone o subwencje i dotacje w przeliczeniu na jednego mieszkańca (per capita) zgodnie z obecnym stanem zaludnienia. Jego autorzy podkreślają, że chcieli oddać rzeczywiste bogactwo samorządów, dlatego pominęli wpływy z dotacji celowych oraz funduszy unijnych, które należą tylko do tymczasowych, zewnętrznych źródeł finansowania gmin. W 43 polskich gminach dochody przekraczają 5 tys. zł na mieszkańca. A jak na tym tle wypadają samorządy z naszego regionu?

W ciągu doby przejechał rowerem 500 km
Dla większości osób przejechanie na rowerze w ciągu doby 500 km wydaje się niemożliwe. Są jednak tacy, także w naszym regionie, którzy podołali temu wyzwaniu. Udowodnili to choćby w ubiegły weekend pokonując najdłuższą trasę Kórnickiego Maratonu Turystycznego. Wśród nich był Sławomir Kapała z Święciechowy, właściciel leszczyńskiego biura podróży Laguna, który zapewnia, że do udziału w imprezie specjalnie się nie przygotowywał, bo nie miał na to czasu, a na dodatek zmagał się z problemami zdrowotnymi.

Leczy chorych, wspiera słabych na duszy
Na co dzień mieszka tu kilkanaście rodzin. W okolicach 15 sierpnia do malowniczo położonego Charbielina, gm. Włoszakowice przyjeżdża ponad 10 tysięcy ludzi. Właśnie wtedy w sanktuarium NMP Wniebowziętej Pośredniczki Łask odbywają się uroczystości odpustowe. Trwają przygotowania do nich.

Połączyli siły i maszerują po zwycięstwo
Od lipca br. grupa 16 osób z Leszna i okolic oraz członkowie Stowarzyszenia Turystyki Pieszo-Rowerowej „Azymut” z Mórkowa zjednoczyli siły i stworzyli nieformalną drużynę miłośników nordic walking. Grupa powstała głównie z myślą o udziale w Pucharze Wielkopolski. Jednak jej członkowie nie ukrywają, że będą startować też w innych zawodach.

Bądź offline i wyloguj się z sieci w wakacje
Wakacje to upragniony i wyczekiwany czas nie tylko dla dzieci, ale również dla nas, dorosłych. W chwili ciszy, uspokojenia i relaksu zapominamy o pracy, problemach i próbujemy oderwać się od codzienności. Niestety, coraz częściej jest to trudne ze względu na posiadanie urządzeń mobilnych i nowoczesnej technologii. Mało kto z nas jest w stanie wyobrazić sobie dzień bez korzystania z telefonu, komputera, tabletu, internetu czy portali społecznościowych. Czy w wakacje potrafimy pozostawić tego typu sprzęty w domu, skupić się na urlopie i najbliższych, którzy nam towarzyszą? Czy warto być po prostu offline?

Leszczynianie zgubili punkty
Biało-niebiescy mieli jasno określony cel w konfrontacji ze Stalą Gorzów – zdobyć 3 pkt. Plan minimum stanowiła wygrana i bonus dla gości. Niestety, plany się posypały, punkty pojechał do Gorzowa. Niespodzianka jest tym większa, że stalowcy przegrali ostatnie cztery, ligowe mecze. Za to leszczynianie poza jedną wpadką na swoim torze na początku sezonu (przegrana z Betardem Spartą Wrocław) systematycznie gromadzili punkty przed własną publicznością. Sytuację gości dodatkowo skomplikowała kontuzja Martina Vaculika, który nie mógł wystąpić w Lesznie.

Obra wypłynęła na rynek
Obra 1912 Kościan przed startem ligi zaprosiła kibiców na rynek, gdzie zaprezentowała skład drużyny i przedstawiła plany. Prezentacja ekipy z udziałem kibiców, to nowość w Kościanie. Organizatorzy nie byli pewni, czy pomysł wystrzeli. Jak się okazało, trafili – dopisała pogoda i najwierniejsi fani stawili się na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*