Zachęcamy do lektury najnowszego wydania Panoramy Leszczyńskiej, a w niej m.in.:

Czynsze w górę czy w dół?
We wrześniu br. weszła w życie znowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Reguluje ona m.in. zasady uzyskania członkostwa. W myśl nowych przepisów osoby posiadające spółdzielcze prawa do lokali, z dniem 9 września, bez składania deklaracji członkowskiej i wpisowego, stali się członkami spółdzielni. Czyli – z automatu. Ten ruch może się odbić zarówno na kieszeniach „starych”, jak i „nowych” spółdzielców. Pytanie tylko, która grupa więcej zyska lub straci?

Uwaga na zboczeńca
27 października br. policjanci zostali powiadomieniu od dwóch niepokojących zdarzeniach, mających miejsce w Dąbczu oraz nad rydzyńskim zalewem. W obu zgłoszeniach chodziło o mężczyznę, który się obnażał. W Dąbczu ekshibicjonista zaczepił kilkuletnią dziewczynkę, nad zbiornikiem jego ofiarą padła kobieta.

Podpalenie komendy osądzone
Cztery lata więzienia dla zleceniodawcy podpalenia komendy policji w Lesznie, dwa i pół roku dla pośrednika i pięć lat dla podpalacza prawomocnie orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Wskutek apelacji obrońców trzech oskarżonych mężczyzn, dwóm z nich Temida obniżyła wyroki zasądzone w pierwszej instancji.

Od blisko 8 lat zmaga się z potwornym bólem kręgosłupa i nóg
Niemal od ośmiu lat walczy z bólem, który nawet na chwilę nie daje jej o sobie zapomnieć. Mówi, że czuje jakby coś ją porażało, jakby prąd. Bolesne promieniowanie rozchodzi się od dolnego odcinka kręgosłupa do nóg, które stają się przez to sztywne. Odwiedziła już bardzo wielu specjalistów, ale wciąż nie wie, co jej dolega. Nie znając przyczyny swojego stanu może leczyć jedynie objawy, a o stanowczo za mało.
– Niestety, z roku na rok choroba postępuje – z nieskrywanym żalem wyznaje 53-letnia Aurelia Drgas z Leszna. – Mam coraz większe problemy z poruszaniem się. Od dwóch lat jestem więźniem we własnym mieszkaniu. Poza wizytami u lekarzy w zasadzie nie wychodzę na zewnątrz.

Mała Jowita największym skarbem rodziców
Jowita Adam z Moch niedawno skończyła dziesięć miesięcy. Ze względu na uwarunkowaną genetycznie i nieuleczalną chorobę jest uwięziona we własnym ciele.
Gen SMN1 nie wytwarza odpowiedniej ilości białka, które jest potrzebne do prawidłowej pracy mięśni. Następstwem choroby jest zanik mięśni, także tych odpowiadających za połykanie oraz oddychanie, co w efekcie może prowadzić do śmierci. Pomimo tak ciężkiej choroby jest pogodną dziewczynką.

Najlepszy – wygrał z nałogiem, pomaga skazanym
Głównym bohaterem filmu jest Polak, który zachwycił świat, a który u nas, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który wygrał prestiżowe zawody Double Ironman (8km pływania, 360km jazdy rowerem, 84km biegu), przekraczając metę po 24h 47 min 46 sek. – tak brzmi jeden z opisów filmu zatytułowanego „Najlepszy”, zamieszczony na popularnym filmwebie. Filmu, który wchodzi właśnie do kin. W naszym regionie Jerzy Górski jest znaną postacią. To on i historia jego życia stała się inspiracją do biegania dla wielu skazanych osadzonych w Zakładzie Karnym w Rawiczu. Pan Jerzy co roku współorganizuje i dopinguje uczestników organizowanego w więziennych murach półmaratonu „Złota setka. Bieg ku wolności”.

Chcą pokazać światu ludzi tworzących w domowym zaciszu
Paweł Sikorski i Mikołaj Sikorski, dwóch pasjonatów rzemiosła z Leszna, wpadło na pomysł zorganizowania nietypowej imprezy. Chcą, aby ludzie tworzący w domowym zaciszu różne rzeczy, często małe dzieła sztuki, mieli okazję pokazać pracę swoich rąk szerszemu gronu. Stąd pomysł SAMOSIę Festiwalu Rękodzieła i Talentów Garażowych Wszelakich.

Marysia potrzebuje specjalnej maszyny
Marysia Lotka, sześciolatka ze Wschowy, zmaga się z poważną chorobą: atrofią nerwów wzrokowych i marmurkowatością kości typu dziecięcego. Dziecko jest pod stałą opieką lekarzy z Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii.
Na co dzień Marysia chodzi do przedszkola Kraina Tęczy działającego w ramach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie, a jednocześnie systematycznie jeździ do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, gdzie uczy się języka Braill’a.

Towarzysko i w szczytnym celu
Już po raz trzeci odbędzie się Maraton Stefana Kuśnierka, czyli biegającego wiceburmistrza gminy Osieczna. Organizator zgromadził komplet uczestników. Wystartuje 60 biegaczy. Impreza ma charakter towarzyski. Oprócz zmagań sportowych zostanie przeprowadzona akcja charytatywna. Jej celem jest pomoc dla Domu Dziecka w Lesznie.

Kenijczycy na pełnym gazie
Kenijczycy w sobotę biegali w Świdnicy, gdzie zgarnęli prawie wszystkie najcenniejsze nagrody. Goście z Afryki w niedzielę w komplecie stawili się w Kościanie. Wśród nich znajdował się ubiegłoroczny triumfator półmaratonu w grodzie nad Obrą – Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo. Kenijczyk na starcie zapowiedział, że przyjechał po zwycięstwo. I dotrzymał słowa. W Kościanie wygrał po raz trzeci z rzędu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*