Warto przeczytać w Panoramie!

Zachęcamy do lektury najnowszego wydania Panoramy Leszczyńskiej, a w nim m.in.:

Koniec z wyrzucaniem żywności?
W Polsce co roku do śmieci trafia ponad 9 milionów ton żywności. To gigantyczne marnotrawstwo. Występuje ono na każdym etapie: od wytwarzania, poprzez przetwarzanie i dystrybucję, na konsumpcji kończąc. Aby temu przeciwdziałać, od lipca 2016 roku trwały prace nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności konsultowane z różnymi środowiskami m. in. Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji. 2 stycznia br. Senat wniósł do Sejmu projekt ustawy, który określa zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców.

Dzielnicowi wyszli zza biurek, są bliżej ludzi
W 2016 roku MSWiA wdrożył program „Dzielnicowy bliżej nas”. Zgodnie z zarządzeniem komendanta głównego policji dzielnicowi mają mniej papierkowej roboty i więcej czasu spędzają w swoim rejonie. W programie postawiono na szkolenia. Od czerwca 2016 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie organizowane są dla dzielnicowych specjalistyczne kursy, podczas których kładziony jest nacisk m.in. na umiejętności komunikacji społecznej i interpersonalnej. Dzielnicowi uczą się radzenia ze stresem.

Odciął palec i zranił maczetą
W sobotę, 27 stycznia funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji otrzymali zgłoszenie o kłótni, do której doszło na jednej z leszczyńskich ulic między mężczyzną a kobietą. Z relacji świadka wynikało, że kobieta wzywała pomocy, podczas gdy mężczyzna zachowywał się agresywnie, groził jej utratą życia, a następnie siłą zabrał do samochodu i odjechał zanim świadek zdążył zareagować. Na końcu napastnik przywiózł ją do szpitala z licznymi obrażeniami.

Podwijają rękaw i dzielą się tym, co najcenniejsze
lu ludzi już uratowali? Większość zapewne przynajmniej kilku, ale rekordziści to może nawet i kilkunastu. Patrząc z tej perspektywy trudno nie nazwać ich bohaterami, choć oni sami o sobie nigdy tak nie myślą. Po prostu podwijają rękaw i dzielą się tym, co mają najcenniejszego – krwią. Kim są ci ludzie i co nimi kieruje?
– Dlaczego jestem dawcą? Krwi nie można przecież wyprodukować, a potrzebuje jej wielu. Jak mógłbym przejść obok tego obojętnie – z pełną powagą pyta Leszek Adamski z Hersztupowa, gm. Krzemieniewo.

Krzywiński piernik produktem tradycyjnym
nicjatywa Stowarzyszenia „Gospodarze z Pasją”, w którą zaangażowały się również krzywińskie piekarnie oraz magistrat, zakończyła się powodzeniem! Jeden z najbardziej znanych miejscowych przysmaków: „Piernik z Krzywinia – figurka św. Mikołaja”, został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kurs na prawo jazdy okazał się kursem życia
Pierwsze randki, zaręczyny. Przypadające dziś, tj. w środę 14 lutego walentynki są dobrym momentem, by powspominać te szczególne wydarzenia. Postanowiliśmy podpytać o wspomnienia znanych mieszkańców naszego regionu. Usłyszeliśmy ciekawe historie.

Paulina Janowicz dzieli się z rodzicami wiedzą o leczniczych mocach konopi
Medyczna marihuana to wciąż szeroko dyskutowany temat. Z jednej strony Polska jest leczniczej marihuanie przychylna, z drugiej posłowie nie zgodzili się na kontrolowaną uprawę tej rośliny w kraju. Paulina Janowicz, mieszkanka Leszna, próbuje oddemonizować marihuanę. Walczyła o nią jako matka. Z maleńką, cierpiącą na lekooporną padaczkę córeczką Olą, jeździła nawet do sejmu. Niestety, Ola zmarła. Dziś Paulina Janowicz próbuje wytłumaczyć ludziom różnicę między narkotykiem a lekiem. Już niebawem otworzy w Lesznie oddział punktu informacji konopnej Centrum Terapeutycznego Max Hemp.

Renata Tomczak i Karolina Kucharczyk w Teamie 100
Florecistka IKS Leszno Renata Tomczak i lekkoatletka Karolina Kucharczyk znalazły się w gronie sportsmenek, które otrzymają wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki. 73 Głównym celem programu „Team 100” jest mobilizacja młodych, polskich zawodników (również z niepełnosprawnościami) i wsparcie ich w drodze po medale olimpijskie.

„Pająk” zaplątany w sieci
Przygasłem w Lesznie i do dzisiaj nie wiem, co się stało. Niby wszystko w porządku – zdrowie, sprzęt, drużyna, ale nie zdobywałem punktów. Mam nadzieję, że to był stan przejściowy. Po sezonie analizowałem swoje wyniki i nie znalazłem konkretnej odpowiedzi – mówi Peter Kildemand, który przez dwa sezon był zawodnikiem Fogo Unii Leszno.

Piłkarze poszli na swoje
Piłkarze Polonii 1912 Leszno odłączyli się od wielosekcyjnego klubu-matki i poszli na swoje. Decyzję władz sekcji piłkarskiej przegłosowali członkowie klubu na nadzwyczajnym walnym zebraniu. Powstał Klub Piłkarski, który wystartuje w rozgrywkach rundy wiosennej. Polonia 1912 Leszno ma teraz trzy sekcje: boksu i kick boxingu, szermierki i kręglarstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*