Wąsoszanin z żółtej taksówki

Z Mieczysławem Hryniewiczem, królem polskich seriali, rozmawia Dariusz Staniszewski

Milionom widzów Mieczysław Hryniewicz kojarzy się z dwoma rolami: taksówkarza Jacka ze „Zmienników” i dobrodusznego Czesia, szwagra dozorcy Prokopa z serialu „Dom”. Te dwie doskonałe role, zapisały się na kartach polskiej kinematografii. Opowie pan o swoim debiucie aktorskim?

W trakcie studiów zagrałem rajtara w filmie z gatunku płaszcza i szpady, czyli w „Czarnych chmurach” (śmiech). Jednak moją pierwszą prawdziwą rolą była postać Kajtka w serialu „Droga”. To było latem 1973 r. Zagrałem w jednym z odcinków pasażera ciężarówki, którą prowadził Wiesław Gołas. Zaskoczę pana: głosu granej przeze mnie postaci użyczył Marian Opania.

Dlaczego?

Barwa mojego głosu okazała się za miękka, szukano więc bardziej agresywnego, zbójeckiego.

W serialu „Zmiennicy” zagrał pan taksówkarza, jedną z wiodących ról. Jak wyglądał casting i dzień zdjęciowy?

Drobna poprawka. W tamtych czasach nazywało się to zdjęcia próbne. A wracając do zadanego pytania… Rywalizowałem z czterema kolegami, którzy zresztą zagrali inne role w tym serialu. W trakcie kręcenia filmu bardzo szybko zrozumiałem, że postacią pierwszoplanową jest Ewa Błaszczyk. To jej mąż, Jacek Janczarski napisał scenariusz. Dlatego starałem się dopasować, mówiłem trochę wyżej, bardziej miękko. Zresztą Ewa doskonale pasowała do granej przez siebie postaci, wydaje się, że nie było potrzeby nawet wąsów doklejać.

Reżyserem „Zmienników” był Stanisław Bareja, dla wielu widzów jego filmy mają status kultowych. Jak przebiegała współpraca? Bawiliście się na planie?

Ciężko pracowaliśmy. Pan Stanisław był człowiekiem bardzo ekonomicznym, więc zamiast zaplanowanych dwóch scen dziennie kręciliśmy cztery. Wiedział doskonale, o co mu chodzi. Nie powtarzał scen w nieskończoność, wiedząc, że aktor i tak jest najlepszy w pierwszym dublu.

Cały artykuł w 5. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*