Wiata przystankowa w stylu retro wróci do Leszna?

Tego typy wiaty, jakich szuka MZK w Lesznie, można znaleźć między innymi w Kołobrzegu. Fot. MZK LESZNO

Charakterystyczna wiata dla pasażerów miejskich autobusów, jakie chroniły przystanki w Lesznie od lat 70. XX wieku. ma ponownie pojawić się w Lesznie. Taka jest wola prezydenta Łukasza Borowiaka, a Miejski Zakład Komunikacji znalazł już nawet potencjalnego dostawcę. Trwa ustalanie miejsca, w którym miejscu miasta takie zadaszenie w stylu retro mogłoby się pojawić.

Wiaty z włókna szklanego o charakterystycznym kształcie pamiętają doskonale dzisiejsi 30- i 40-latkowie oraz starsi. Takie przystanki spotkać można było niemal w każdym miejscu w Lesznie. Z czasem zastąpiono je szklanymi wiatami, ale dziś MZK postanowił wrócić do przeszłości.

Pomysł prezydenta

Miejski Zakład Komunikacji przyznaje, że idea pozyskania wiaty wyszła w leszczyńskiego urzędu.

– Prezydent Leszna zaproponował, by jedną taką wiatę pozyskać i umieścić na którymś z przystanków miejskich autobusów. Mamy już autobus retro i kasowniki z minionej epoki, więc i czas na przystanek w takim samym stylu – mówi Jacek Domagała, dyrektor MZK w Lesznie.

Znaleźli w Kaliszu

Na terenie MZK jeszcze kilka lat temu magazynowano takie stare, demontowane wcześniej sukcesywnie wiaty z miejskich przystanków, ale czas zrobił swoje i nie nadawały się do użytku. Obecnie jedyna szansa to ich zakup.

– Producentem tych wiat był Metalplast Kalisz. W ty mieście niedawno demontowano takie zadaszenia i chcemy porozmawiać z kaliskim urzędem, by pozyskać od nich taką kompletną wiatę i poddać ją renowacji. W Lesznie wiary te były nieodzownym elementem krajobrazu miasta od 1976 do 1994 roku. Dach wiaty i siedzisko było w kolorze żółtym, a słup nośny w kolorze czerwonym – dodaje Domagała.

Lokalizacja przystanku retro na terenie Leszna będzie uzgadniana dopiero po zakupie wiaty i jej renowacji.

Michał Wiśniewski