Więcej płatnych parkingów?

Na czas trwającej rewitalizacji rynku gmina udostępniła mieszkańcom bezpłatne parkingi. Czy to się zmieni? Fot. Jakub Latusek
Na czas trwającej rewitalizacji rynku gmina udostępniła mieszkańcom bezpłatne parkingi. Czy to się zmieni? Fot. Jakub Latusek

Gmina planuje powiększyć strefę płatnego parkowania w Rawiczu? W związku z rewitalizacją rynku i zamknięciem części starówki dla kierowców, miejskie parkomaty mogą świecić pustkami. Dlaczego oznacza to „stratę“ dla gminy?

W związku z rozpoczęciem w ostatnich tygodniach prac związanych z rewitalizacją rawickiego rynku, w centrum wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu. Gmina udostępniła też informację o parkingach, z których mogą skorzystać mieszkańcy. Wśród nich znalazły się miejsca postojowe w ciągu ulic: Grunwaldzka, 3 Maja, Buszy i Królowej Jadwigi. Gmina udostępnia też bezpłatne parkingi w trzech lokalizacjach: dawny plac targowy przy ulicy Wały Tadeusza Kościuszki, teren byłego gimnazjum nr 1 oraz parking na miejskim targowisku.

Koniec parkowania za darmo?

Jak się okazuje, wkrótce część z tych miejsc może nie być już darmowa. O planie gminy poinformował podczas ostatniej sesji burmistrz Rawicza.

– Myślimy, że po uzyskaniu wszystkich zgód, w miesiącu grudniu (pod koniec) wprowadzimy zmianę miejsc, które będziemy chcieli, aby były objęte parkowaniem płatnym – poinformował na sesji burmistrz Grzegorz Kubik.

Kiedy magistrat zamierza przedstawić szczegóły na temat zmian, na razie nie wiadomo. Najpierw musi uzyskać wszystkie zgody niezbędne do wprowadzenia odpłatnego parkingu, w tym konserwatora zabytków.

Duże wpływy z parkomatów

Postanowiliśmy zatem sprawdzić, ile gmina Rawicz zarabia na rozlokowanych w różnych punktach miasta parkomatach. Nie od dziś wiadomo, że automaty parkingowe potrafią być źródłem sporych finansów. Tak też jest w Rawiczu. Dość powiedzieć, że w 2017 roku dochody do gminnego budżetu z tytułu opłat parkingowych wyniosły grubo ponad pół miliona złotych (551.378 złotych plus opłaty dodatkowe 18.251 złotych).

Gmina Rawicz posiada 9 parkomatów rozlokowanych na terenie starego miasta. Najwięcej z nich znajduje się na rynku (5 urządzeń). Pozostałe umieszczone są na placu Wolności (dwa), plantach (jedno – plac Kopernika) oraz na miejskim targowisku (jedno).

Gdzie gmina zarobiła najwięcej?

W tym roku do 8 listopada dzięki parkomatom gmina zarobiła 385.902 złote. Do tego należy dodać jeszcze dochody z tytułu opłat dodatkowych (za brak biletu lub upomnienia za brak biletu), które do 8 listopada tego roku wyniosły 12.232 złote. W sumie daje to kwotę rzędu 398.134 zł.

„Strata“ dla budżetu gminy z powodu rewitalizacji i zmniejszonej liczby miejsc postojowych jest zatem znaczna.

Jak wynika z udostępnionej nam przez urząd specyfikacji, najbardziej „dochodowy“ jest parkomat umiejscowiony na południowej pierzei rynku – do 8 listopada „zarobił“ trochę ponad 100 tysięcy złotych. Kolejny jest automat parkingowy przy miejskim szalecie – (63.619 zł). Najmniejsze wpływy przynosi parkomat przy ulicy Marcinkowskiego – raptem 7.649 złotych.

Jakub Latusek