Właśnie trwa lub wkrótce się rozpocznie nabór do przedszkoli

Fot. CAN

Rodzice maluchów, którzy chcą, aby ich pociechy od przyszłego roku szkolnego rozpoczęły naukę w przedszkolu powinni już teraz zainteresować się tematem. Co prawda, w każdym samorządzie wygląda to trochę inaczej, ale w większości gmin naszego regionu właśnie teraz trwa lub za chwilę się rozpocznie nabór do przedszkoli.

W Górze składanie wniosków o przyjęcie do przedszkola trwa tylko do najbliższego czwartku, czyli 15 III. Więcej czasu mają rodzice dzieci z Kościana, Krzywinia, Śmigla i Czempinia, gdzie nabór trwa przez cały marzec. Z kolei w Lesznie rekrutacja do przedszkoli prowadzona będzie dopiero w kwietniu (od 9 do 27 IV).

Warto dowiedzieć się w swoim urzędzie, jak wygląda harmonogram, ale też zasady oraz kryteria obowiązujące w tegorocznej rekrutacji. Część kryteriów jest identyczna dla wszystkich, bo narzuca je ministerstwo. Według nich w pierwszej kolejności miejsce w przedszkolu dostaje dziecko: z rodziny wielodzietnej (z minimum dwójką rodzeństwa), niepełnosprawne, z niepełnosprawną matką lub ojcem, bratem lub siostrą, z rodziny zastępczej lub wychowywane przez samotnych rodziców. Jednak oprócz kryteriów ministerialnych istnieją też samorządowe, które ustalają radni konkretnych miast i wsi. One mogą się od siebie znacznie różnić, a obowiązują wówczas, gdy po przyjęciu dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej wolnych miejsc w przedszkolach jest ciągle mniej niż chętnych.

W większości placówek przy tej okazji rekrutacji odbywają się też drzwi otwarte. Warto skorzystać z takich zaproszeń, bo to okazja, aby lepiej poznać miejsce, w którym ma przebywać nasza pociecha i atmosferę, jaka w nim panuje.

Przy okazji dodajmy, że w niektórych miejscowościach regionu – jak choćby w Gostyniu – nabór do przedszkoli zdążył już się zakończyć. Jak wyglądał?

Mieliśmy 186 wolnych miejsc w naszych przedszkolach. Podań wpłynęło trochę więcej. Dla 34 dzieci znaleźliśmy miejsca w innych placówkach niż życzyli sobie tego rodzice. Z kolei dla pięciorga dzieci, a razem z dwulatkami i dziećmi spoza gminy 17, nie znalazło się miejsce w żadnym z publicznych przedszkoli – zdradza szczegóły Monika Wozik, naczelniczka wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Gostyniu

Cały artykuł jest również dostępny w 11 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

[ult_dualbutton btn_hover_style=”Style 2″ btn_border_style=”solid” btn_color_border=”#eaeaea” btn_border_size=”1″ button1_text=”NEXTO” icon_link=”url:http%3A%2F%2Fbit.ly%2F29PKYcq|||” btn1_bghovercolor=”#dd6868″ button2_text=”EGAZETY” btn_icon_link=”url:http%3A%2F%2Fbit.ly%2F2a3mITH|||” btn2_bghovercolor=”#dd3333″ divider_text=”lub” divider_bg_color=”#dd3333″ title_font_size=”desktop:18px;” btn1_heading_style=”font-weight:bold;” btn2_heading_style=”font-weight:bold;”]

Autor artykułu: mach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*