Wakepark w Sławie fot. SEBASTIAN WERWICKI

Krótki wyjazd do różnych miast to coraz popularniejszy trend urlopowy. W biurach podróży mnóstwo ofert city break, czyli niedługich, zwykle weekendowych, wycieczek do europejskich metropolii. Jednak w ten sposób można ciekawie spędzić czas też w naszej okolicy, przynajmniej w miastach powiatowych regionu.

O Lesznie piszemy na naszych łamach często, ale przypomnijmy, co obok zwiedzania ratusza i kościołów można w mieście robić. Nie brakuje tu atrakcji dla osób aktywnych. Jest Skateplaza im. Tomasza Staniewskiego, która jest największym tego typu obiektem w Polsce. Młodzi ludzie na rowerach, deskorolkach czy hulajnogach wyczyniają prawdziwe cuda.

Leszno jest też jednym z nielicznych miast w kraju, gdzie można spróbować swobodnego lotu w tunelu aerodynamicznym FreeFlyCenter, który znajduje się na terenie lotniska. Jest to najszerszy taki tunel w Europie Środkowo-Wschodniej i ma aż 4,66 m średnicy. Rodziny z dziećmi przyjemnie spędzą czas w Parku Tysiąclecia, gdzie jest mini zoo i park linowy Tarzan.

Po rozrywkach sportowych można pokusić się o intelektualny wysiłek. Gdzie? Na przykład w escape roomie, czyli pokoju zagadek. W mieście działają już cztery takie przybytki. Uczestnicy zabawy, aby się z nich wydostać, wcielają się np. w rolę detektywów, szpiegów czy pacjentów szpitala psychiatrycznego.

Ekscytująco dzień możemy spędzić też w Kościanie. Na pewno warto zajrzeć na wieżę ciśnień. Znajduje się tam nowoczesne obserwatorium astronomiczne, wyposażone w teleskop umieszczony w obrotowym dachu. Są też ścianki wspinaczkowe, jakich w najbliższej okolicy, a nawet całej Polsce, próżno szukać. Mają różne stopnie trudności, a najwyższa z nich ma 18,5 m wysokości. Osobno zbudowano też ściankę dla dzieci.
Jeśli już o dzieciach mowa to z pewnością spodoba im się Nenufar Club, czyli jedyny w swoim rodzaju park rekreacyjno-wypoczynkowy. Kościan można też zwiedzić z perspektywy rzeki. Działa tu wypożyczalnia kajaków. Można nimi opłynąć historyczne centrum miasta, które ma kształt serca. Taka wycieczka trwa około 90 minut, ale do końca lipca ze względu na trwający remont mostów z tej atrakcji nie skorzystamy.

W Gostyniu również nie będziemy się nudzić. Zwiedzając zabytki miasta warto zajrzeć do kina „Pod kopułą”. Zalicza się ono do jednych z najstarszych kin w Polsce. Powstało już w 1936 roku. Choć wyposażone jest w nowoczesne nośniki i wyświetla najnowsze premiery kinowe, nie straciło swojej nastrojowej atmosfery kameralnego miejskiego kina, z dala od gwarnego tłumu i długich reklam przed seansem. Anna Machowska

Cały artykuł w 29. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*