Wielka debata kandydatów do sejmu. Co powiedzieli w Kaliszu?

Od lewej: Mariusz Witczak, Andrzej Grzyb, Jan Dziedziczak i Wiesław Szczepański. Fot. Bartłomiej Hypki
Od lewej: Mariusz Witczak, Andrzej Grzyb, Jan Dziedziczak i Wiesław Szczepański. Fot. Bartłomiej Hypki

W czwartek (26 IX) odbyła się debata kandydatów ubiegających się o mandat poselski w najbliższych wyborach parlamentarnych. Uczestniczyli w niej: Jan Dziedziczak (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Grzyb (Polskie Stronnictwo Ludowe), Wiesław Szczepański (Sojusz Lewicy Demokratycznej) i Mariusz Witczak (Koalicja Obywatelska). Debatę prowadzili: Mariusz Kurzajczyk i Robert Lewandowski.

Prezentujemy zapis wybranych fragmentów wypowiedzi, które można było usłyszeć podczas kaliskiego spotkania kandydatów do sejmu – „jedynek” na poszczególnych ugrupowań.

Mariusz Witczak:

O pieniądzach na realizację programu socjalnego Koalicji Obywatelskiej?

W 2015 r. mieliśmy inną koncepcję na wsparcie polskich rodzin. W budżecie zostawiliśmy na to pieniądze, dlatego PiS przy realizacji 500+ już po kilku tygodniach miał do dyspozycji ponad 20 mld zł. Zarobiliśmy na te programy socjalne. Słuchamy Polaków i akceptujemy program 500+, który spotkał się z dobrym przyjęciem Polaków i bardzo szybko byliśmy za jego rozszerzeniem na pierwsze dziecko. PiS zrobił to dopiero po aferze deweloperskiej. Wszystko co zostało dane do tej pory nie będzie odebrane. Polska jest z roku na rok bogatsza. Najbardziej wzbogaciła się przez 8 lat naszych rządów. Po 4 latach mamy wzrost gospodarczy, niesatysfakcjonujący, ale jest. Polska jest zamożniejsza i obsłuży te programy. Warunek jest taki, że władz będzie wydawała skromniejsze pieniądze na siebie, a spółki skarbu państwa będą wpłacać więcej do budżetu. Źródeł finansowania jest wiele. Najważniejsze to lepsze zarządzanie.

O związkach partnerskich i możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne

Moje ugrupowanie i ja osobiście jesteśmy radykalnymi przeciwnikami adopcji dzieci przez pary homoseksualne. W programie Koalicji Obywatelskiej jest ustanowienie aktem prawnym związków partnerskich w Polsce. Te przywileje precyzyjnie opisaliśmy: dostęp do informacji szpitalnej, kwestia pochówku i dziedziczenia.

Przyszłość wspólnego okręgu wyborczego Kalisz-Leszno

Ja jestem zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych. Coś o tym wiem, bo jestem autorem ustawy o senackich okręgach wyborczych. Czemu tego nie zrobiliśmy w okręgach sejmowych? Bo najpierw trzeba by było zmienić konstytucję. Na to nigdy w sejmie nie było zgody. W Polsce najmniejszy okręg jest w Częstochowie i liczy siedem mandatów. Rzeczywiście, żeby uzyskać rezultat proporcjonalności potrzebnych jest siedem mandatów.

Andrzej Grzyb

Koalicja PSL i Kukiz po wyborach

Sojusz z Kukiz ma swoją historię. Pozytywne, że ten ruch zmienił zdanie o PSL. Kilka naszych postulatów uznanie Kukiza np. emerytura bez podatku. Mamy wspólne zdanie nt. Kilku ważnych zagadnień np. programu dobrowolnego ZUS-u dla mikroprzedsiębiorców. Połączyła nas także kwestia samorządności. Samorząd czasami jest ustawiany przeciwko państwu, a jest jego integralną częścią. We wszystkich 19 sondażach przekraczamy próg. To nie jest tak, że z nami jest tylko Paweł Kukiz. Jest Polskie Porozumienie, Bezpartyjni Samorządowcy, środowiska organizacji pozarządowych. PiS zabrało nam dwóch posłów i nie robimy z tego tragedii. Nikogo nie trzymamy na uwięzi.

Jak walczyć ze smogiem w Kaliszu, Ostrowie, Wielkopolskim, Lesznie

Ponad 50 miast w Polsce ma ten problem. Część problemu to niska emisja i możemy to rozwiązać za pomoc funduszów NFOŚ i wymianę pieców, a drugi element do rozwój scentralizowanych źródeł ciepła, czyli kotłowni. W Polsce powinniśmy zmierzać w kierunku kogeneracji. To źródło elastyczne, które mogłoby dobrze koegzystować z programem energetyki obywatelskiej, czyli np. fotowoltaiką. Przypomnę, że od r. 2024 nie będzie można składować na wysypiskach opadów organicznych. Ja do „dyrektywy opadowej” dodałem zapis, że będzie można je przetworzyć na biogaz. To szansa dla Polski. Druga sprawa to Transport, odpowiadający za 40 procent zanieczyszczeń. Transport miejski musi być czysty – zero- lub niskoemisyjny. Do tego rozwój kolei aglomeracyjnej, co świetnie sprawdza się w Wielkopolsce. Trzecia rzecz to paliwa alternatywne i elektromobilność. Chodzi np. o wykorzystywanie wodoru, biogazu i innych gazów. Z jednej strony mamy pewne zapóźnienia, ale większe problemy mają państwa bardziej rozwinięte, mające większość autobusów z silnikami diesla.

Przyszłość wspólnego okręg wyborczego Kalisz-Leszno.

Od siedmiu mandatów z okręgu możemy mówić o proporcjonalności. Jeżeli chcemy ordynacją wyborczą skreślić mniejsze partie, to wystarczy zmniejszyć okręgi. Dobrym rozwiązaniem byłaby ordynacja mieszana. Wtedy aspiracje leszczyńskiej części okręgu byłyby zrealizowane.

Jan Dziedziczak

O programach socjalnych oraz inwestycjach, które mają zastąpić konsumpcję.

W ostatnich latach wielu wyborców nie tylko dziękowało za 500+, ale powtarzali: Nie wierzyliśmy, że politycy dotrzymają słowa. Wcześniej różnie to bywało. PiS obiecało superambitny program, nigdy wcześniej takiego transferu dla polskich rodzin nie było i słowa dotrzymało. Pieniądze na 500+ nie były pozostawione przez rząd PO-PSL, bo były min Rostowski powiedział, że budżecie pieniędzy nie ma i nie będzie. Nasz rząd zreformował podatek VAT, że teraz płacą go wszyscy. Nie tylko zwykli ludzie, ale także mafie VAT-owskie, gangsterzy, którzy za rządów PO-PSL VAT-u nie płacili. Pieniądze zostawały w ich kieszeniach. Właśnie z tych pieniędzy z początku był finansowany program 500+. Teraz po raz pierwszy w historii mamy budżet zrównoważony. Mamy najwyższy wzrost PKB w Unii, czołowy wzrost gospodarczy na świecie. W związku z tym do Polski zgłasza się coraz więcej międzynarodowych koncernów, są inwestycje i w związku z tym gospodarka polska kwitnie. Redystrybucja tego sukcesu finansowego sprawia, że pieniądze trafią do młodych małżeństw z dziećmi, do ludzi starszych.

Bezpośrednie połączenie kolejowe Leszna z Warszawą

Jest rozważana koncepcja pociągu z Głogowa, przez Wschowę i Leszno do Warszawy. Wtedy udałoby się połączyć kilka aglomeracji.

Przyszłość wspólnego okręg wyborczego Kalisz-Leszno

Jestem zwolennikiem zmniejszenia okręgów wyborczych – mielibyśmy wtedy trzy – Kalisz, Ostrów i Leszno. Rzeczywiście bardzo dużo życia politycznego związana jest z częścią kaliską. Obecnie łatwiej zostać posłem niż radnym sejmiku. Wtedy z każdego okręgu byłoby po 4 posłów.

Wiesław Szczepański

Budowa mieszkań według lewicy

Mówimy o możliwości budowy 100 tys. mieszkań. Za rządów PiS powstało ponad 180 tys. mieszkań, ale 60 procent z nich zostało wybudowanych indywidualnie, a tylko 3 tys. to mieszkania komunalne i zakładowe. Poprzednie rządy nie uprościły przepisów ws. budowy domów wielorodzinnych i dziś uzyskanie warunków zabudowy to czasami 2 lata. My mówimy o wsparciu budownictwa komunalnego, a z drugiej strony mieszkań na wynajem budowanych przez Narodowego Dewelopera. Według naszego pomysłu na gruntach Skarbu Państwa będzie można budować na wynajem, tyle że mieszkania będą budowane bez zysku i z możliwością ich wykupu za kredyt z odsetkami 3 proc. Najpierw musimy zmienić kodeks budowlany, uprościć procedury. I przekonać do tego samorządy. Skąd pieniądze? Dziś pieniędzmi na to dysponuje Bank Gospodarstwa Nieruchomości. To jest zaczyn. Chcielibyśmy poszerzyć możliwość finansowania gmin i np. zwiększyć możliwości zadłużania się gmin.

Bezpośrednie połączenie kolejowe Leszna z Warszawą.

Przypomnę, że to połączenie zostało zlikwidowane za rządów Koalicji Obywatelskiej. Realna szansa to rok 2021, kiedy linia kolejowa zostanie w pełni zmodernizowana i będą nią musiały przejeżdżać pociągi z prędkością 160 km/h. Wtedy jest szansa na połączenie z Wrocławia przez Leszno do Poznania, bo będzie szybsze niż przez Ostrów.

Przyszłość wspólnego okręg wyborczego Kalisz-Leszno.

To można w bardzo prosty sposób załatwić – zamieńmy okręgi wyborcze do sejmu na okręgi wyborcze do sejmiku.

Mariusz Kurzajczyk