Fot. arch

Aktualnie w szkołach tematem numerem jeden jest reforma oświatowa. W pierwszej kolejności dotknie ona szkoły podstawowe, w których dzieci będą uczyły się osiem lat. W placówkach ponadgimnazjalnych z początkiem nowego roku szkolnego nie będzie tak wielkiej rewolucji. Pójdą do nich absolwenci gimnazjów. Z powodu niżu demograficznego placówki te walczą o każdego ucznia, m.in. proponując nowe profile klas.

W wielu gimnazjach odbywają się spotkania z uczniami czy minitargi edukacyjne, podczas których prezentują swoją ofertę. Jedną z nowości, którą wprowadza reforma, jest tzw. szkoła branżowa. Zastąpi ona obecną zasadniczą szkołę zawodową. Absolwenci gimnazjów, a z czasem także 8-klasowej podstawówki, będą mogli wybrać naukę w szkole branżowej I stopnia, a później kontynuować ją w branżowej drugiego stopnia.

Tradycyjnie mają w czym wybierać zainteresowani pójściem do technikum czy liceum. W Lesznie czeka na nich m.in. intensywna nauka języka obcego, w tym program międzynarodowej matury w Zespole Szkół nr 2. Podczas poprzedniej rekrutacji sporym zainteresowaniem cieszyła się klasa policyjna w III LO. W tym roku również będzie prowadzona rekrutacja do takiej klasy. Ogólnie leszczyńskie szkoły bazować będą na sprawdzonych propozycjach. Co roku wprowadzają też nowości. Zespół Szkół nr 4 włączył do swojej oferty kształcenie w zawodzie technika geodety.

W naszych szkołach ponadgimnazjalnych przygotowaliśmy ok. 1400 miejsc, podobnie jak w ubiegłym roku. Planujemy uruchomić ok. 70-72 oddziały – zapowiada Lucjan Rosiak, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta Leszna.

W Lesznie nie planuje się ograniczenia liczby oddziałów od września, by zrobić miejsce innym. Za dwa lata z powodu reformy do szkół średnich pójdą zarówno absolwenci gimnazjów, jak i podstawówek. Niektóre samorządy w kraju planują „odchudzanie” roczników, obawiając się, że szkoły nie pomieszczą wszystkich uczniów. ama

Cały artykuł w 11. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*