Więzienie dla lekarzy za lewe zwolnienia

Proceder, w którym brali udział lekarze z Kościana i Pleszewa, miał miejsce w latach 1997-2002 gdy służba była obowiązkowa. Fot. Aleksandra Gajewska-Ruc

Na karę bezwzględnego więzienia skazano lekarzy, którzy pomagali młodym mężczyznom uniknąć służby.

W takiej sytuacji wielu poborowych wpadało na pomysł, by symulować chorobę, którą najtrudniej będzie wojskowej komisji lekarskiej podważyć – chorobę psychiczną.

Z pomocą mieszkańcom naszego regionu przychodziło w takiej sytuacji kilku pracowników szpitali w Pleszewie i Kościanie. Oczywiście, za taką pomoc trzeba było zapłacić i to niemało. Poborowi musieli przygotować się na wydatek od 2000 do 5000 zł.

Kontaktować należało się z jednym z pleszewskich laborantów, który przyjmował pieniądze i w porozumieniu ze skazanymi właśnie lekarzami: specjalistą chirurgii i byłym ordynatorem jednego ze szpitali psychiatrycznych, załatwiał skierowanie do szpitala neuropsychiatrycznego w Kościanie. Wcześniej nie przeprowadzano żadnych badań.

W skierowaniu pojawiała się informacja o myślach samobójczych młodych mężczyzn i konieczności pilnego przyjęcia do szpitala. Kilkudniowa, fikcyjna hospitalizacja kończyła się zdobyciem dokumentacji z szeregu badań, które oczywiście również się nie odbyły i upragnioną diagnozą dającą podstawę do wystawienia kategorii D przez wojskową komisję lekarską.

Tacy poborowi trafiali ponownie na oddział psychiatryczny, skąd po kilku dniach otrzymywali przepustki wystawiane przez zaangażowanych w proceder lekarzy. Nie dopilnowano jednak szczegółów. W toku śledztwa wyszło na jaw, że część badań w historii chorób datowana była na dni, kiedy mężczyźni nie byli pacjentami oddziału psychiatrycznego bądź przebywali akurat na przepustkach.

Większość oskarżonych w tej sprawie już wcześniej usłyszała prawomocne wyroki. Najdłużej na zasądzone kary czekali dwaj lekarze – główni oskarżeni w tym procederze.

Teraz Sąd Okręgowy w Kaliszu, odnosząc się do apelacji prokuratury do ubiegłorocznego wyroku, uznał winę zarówno 46-letniego, jak i 70-letniego lekarza, skazując obu mężczyzn na karę bezwzględnego więzienia. 70-latek spędzi za kratami 4 i pół roku, a jego młodszy kolega – 4 lata. Obaj muszą również zapłacić grzywnę: pierwszy – 9 tys. zł, drugi – 17,5 tys. zł. Obaj lekarze po wyjściu na wolność, przez kilka lat nie będą też mogli pełnić funkcji biegłego.

Wyrok jest prawomocny. Warto dodać, że postępowanie w tej sprawie było jednym z najdłuższych, spośród tych prowadzonych przez ostrowską prokuraturę.

Proceder miał miejsce w latach 1997-2002, gdy służba wojskowa w naszym kraju była jeszcze obowiązkowa, a wielu młodych poborowych łapała się różnych rozwiązań, by tej służby uniknąć.

Zuzanna Musielak-Rybak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*