Wspólne działania gminy i uczelni

Profesor Andrzej Kucharski i burmistrz Grzegorz Kubik podpisali porozumienie na początku września. Fot. UMG Rawicz
Profesor Andrzej Kucharski i burmistrz Grzegorz Kubik podpisali porozumienie na początku września. Fot. UMG Rawicz

Burmistrz Grzegorz Kubik i prorektor Politechniki Wrocławskiej podpisali porozumienie, w ramach którego ruszy współpraca pomiędzy gminą a ośrodkiem akademickim ze stolicy Dolnego Śląska.

Współpraca ma dotyczyć wielu obszarów, m.in. realizacji projektów badawczych, innowacji w firmach czy staży i praktyk zawodowych.

Dlaczego gmina zdecydowała się na podjęcie współpracy z uczelnią wyższą?

– Nie jesteśmy miastem uniwersyteckim, jednak z myślą o naszych przedsiębiorcach oraz możliwościach wyboru ścieżki kariery dla naszych uczniów poszukujemy rozwiązań, które pozwolą nam na bliską współpracę ze szkołami wyższymi. Politechnika Wrocławska jest nie tylko najbliżej Rawicza, to również jedna z najlepszych uczelni w kraju – mówi burmistrz Grzegorz Kubik.

Dodał, że Rawicz jest też nastawiony na rozwój gospodarczy i obecnie przygotowuje tereny na tworzenie nowych przedsiębiorstw. Gminie zależy, aby przedsiębiorcy mogli skorzystać nie tylko z tych terenów, lecz także ze współpracy z Politechniką.

Sygnatariuszem dokumentu z ramienia Politechniki Wrocławskiej był prorektor prof. dr hab. inż. Andrzej Kucharski.

– Chcemy rekrutować studentów z tamtych rejonów, a nasza obecność w regionie spowoduje, że wyłowimy tych najlepszych – mówił prof. Andrzej Kucharski.

Porozumienie zostało zawarte pomiędzy gminą Rawicz a wydziałem Współpracy z Gospodarką i Informatyzacji Politechniki Wrocławskiej.

– Możliwości współpracy jest wiele, m.in. pozyskiwanie dla gminy praktykantów i stażystów, uczestnictwo uczniów naszych szkół w dniach otwartych i zwiedzaniu uczelni, wspólne organizowanie konferencji, badania rynku, udział we wspólnych innowacyjnych projektach. Mamy okazję jako gmina współinicjować działania wdrażające innowacyjne rozwiązania, które wprost służyć będą rozwojowi gospodarczemu gminy. Zyskujemy dostęp do inżynierów, architektów czy urbanistów politechniki. Współpracować będziemy z nieprzeciętnymi umysłami ze świeżym spojrzeniem na technologię i różne zagadnienia, również te gminne. Na koniec dodam tylko, że studenci politechniki co dzień tworzą rozwiązania, które chętnie wprowadziłbym w przyszłości do naszej mulitbiblioteki – zauważa Grzegorz Kubik.

Jakub Latusek