Wybory w kraju wygrał PiS, a w Lesznie KE

W Lesznie w tych wyborach wygrała Koalicja Europejska, inaczej niż w całym kraju. Fot. Michał Wiśniewski

Zdecydowana wygrana Koalicji Europejskiej w wyborach w Lesznie. W mieście na KE zagłosowało ponad 51 procent wyborców. PiS poparło niespełna 30 procent. W powiecie leszczyńskim proporcje są podobne do ogólnokrajowych. Tu prowadzi PiS wyprzedzając 10 pkt procentowymi KE.

Ogólnopolska tendencja wyborcza, potwierdzająca wygraną Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego, została złamana w Lesznie. W mieście to Koalicja Europejska zebrała największej głosów. Z danych oficjalnych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że zagłosowało na nią ponad 51 procent wyborców. PiS poparło w mieście niespełna 30 procent. 8,7 procent zdobyła Wiosna Roberta Biedronia. 4,93 procent głosów wyborcy oddali w Lesznie na Konfederację, a Kukiz`15 uzyskał poparcie na poziomie 3,66 procent. Z kolei wynik Lewicy Razem to 1,56 proc.

W powiecie prymat PiS

Powiat leszczyński jest bliższy wynikom ogólnopolskim. Tutaj ponad 45 procent głosów oddano na PiS, a 35,68 – na KE. Wynik Wiosny to 7,36, Konfederacji – 5,25 procent, Kukiz`15 – 4,87 procent, a Lewicy Razem – 1,37 procent. Frekwencja wyniosła 37,75%.

– Nasz sukces to przede wszystkim zaufanie, kolejne już, jakim obdarzyli nas Polacy. Nasi wyborcy postawili na wiarygodność, bo to ona jest i powinna nadal być istotnym miernikiem zaufania do polityków – uważa poseł PiS Jan Mosiński.

Kopacz w Lesznie górą

W Lesznie była premier Ewa Kopacz dosłownie zdeklasowała rywali. Do urn głosy poparcia dla niej przekazały 6202 osoby. Dla porównania: Zdzisław Krasnodębski z PiS uzyskał 1820, a ostatni na liście Jan Dziedziczak – 2789. Z racji pozycji na liście nie ma on jednak szans na mandat.

Mimo dobrego wyniku KE mandatu nie udało się zdobyć leszczyńskiej kandydatce Barbarze Mroczkowskiej. Mimo to jest ona zadowolona z wyniku wyborczego w Lesznie i zastrzega, że nie chce komentować rozstrzygnięć ogólnokrajowych dających zwycięstwo PiS.

– Jeśli chodzi o Wielkopolskę to jestem niezwykle dumna z wyniku Ewy Kopacz. W kampanii dużo pracowała, podobnie jak my wszyscy. Jej wynik to także nasza wspólna praca – mówi Barbara Mroczkowska, kandydatka KE z Leszna.

Kto pojedzie do Brukseli?

W nowym Parlamencie Europejskim zasiądzie pięcioro eurodeputowanych wybranych z terenu Wielkopolski. Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości są to: Zdzisław Krasnodębski i Andżelika Możdżanowska. Koalicja Europejska ma w Brukseli Ewę Kopacz i Leszka Millera, a Wiosna Roberta Biedronia wysyła do Brukseli Sylwię Spurek.

PiS zwycięskie w powiatach

Wyborczy wyścig w powiecie rawickim wygrało Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 7.746 głosów (44,53%). Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Europejska z 6.629 głosami (38,11%). Wiosna zdobyła 1.234 głosy (7,09%) i zajęła III miejsce w powiecie rawickim.

Prawo i Sprawiedliwość najwięcej głosów zdobyło w gminach Pakosław (59%), Jutrosin (55%) i Miejska Górka (54%). Koalicja Europejska wygrała w gminie Rawicz (43% wobec 37,5% dla Prawa i Sprawiedliwości). W powiatach: górowskim, gostyńskim, kościańskim i wschowski rónież wygrało Prawo i Sprawiedliwość.

Michał Wiśniewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*