Wybrano pięć projektów z budżetu obywatelskiego

W ramach budżetu obywatelskiego powstanie park w Zaborowie. Fot. Joanna Ratajczak

Wszystko jest już jasne. W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego Leszna, którego pula wynosi 1,2 mln zł, zrealizowanych ma być pięć projektów. Powstaną boiska, chodnik, a nawet park.

Wśród propozycji w tegorocznym budżecie obywatelskim znalazło się 19 projektów. Każdy leszczyniak mógł oddać głos na dwa z nich. Na jeden mały, którego szacowana wartość musiała zawierać się w kwocie pomiędzy 10 tys. zł a 150 tys. zł oraz na jeden duży, czyli o wartości ponad 150 tys. zł, ale maksymalnie do 600 tys. zł. Głosowanie trwało 15 dni.

Co ważne, w Lesznie po raz pierwszy ta forma konsultacji społecznych odbywała się drogą elektroniczną. W związku z tym wmieście utworzono kilka punktów, w bibliotece i jej filiach, w których głosować mogły osoby nieposiadające prywatnie dostępu do internetu. Istotną nowością było też dopuszczenie do głosowania osób niepełnoletnich. Każdy, także dzieci i młodzież, jeśli tylko chciały i były w stanie zagłosować, mogły to uczynić.

– Oddano łącznie 23.138 głosów, z czego na projekty małe 12.107 i duże 11.031. Oznacza to, że mieszkańcy nie głosowali zawsze na dwa projekty – mówi Lucyna Gbiorczyk z biura prasowego Urzędu Miasta Leszna.

W efekcie pięć projektów, jeden duży i cztery małe, mają doczekać się realizacji. Wśród dużych wygrał projekt zakładający budowę 3 boisk do siatkówki plażowej, ścieżek spacerowych oraz wymianę zniszczonych chodników na Zatorzu. Warto podkreślić, że mieszkańcy tej dzielnicy okazali się najlepiej zorganizowani, bo to nie jest jedyne zwycięskie przedsięwzięcie dotyczące tej części miasta. Wśród wygranych jest też mały projekt związany z budową przejścia pieszego z ulicy Reja do ulicy Szybowników z oświetleniem i wymianą zdewastowanego chodnika na ulicy Piastowskiej przy SP 9.

Trzy kolejne małe projekty, które mają powstać dzięki środkom z budżetu obywatelskiego, to: boisko sportowe dla dzieci przy SP nr 2, a także inwestycja związana z poprawą bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców przy ulicy Rejtana oraz nowy park miejski na Rynku Zaborowskim.

Anna Machowska