Przed wybuchem II wojny światowej w naszym regionie aktywnie działała V kolumna

Heinrich Hentschel mieszkał niegdyś w dworku w Nietążkowie, gm. Śmigiel Fot. Bogdan Ludowicz

Zbliża się kolejna, już 79 rocznica, wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie to kojarzy się m.in. z datami 1 września i 17 września 1939 r., czyli napaścią na Polskę hitlerowskich Niemiec oraz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Zanim jednak doszło do ataku wojsk niemieckich, także na region leszczyński, niektórzy jego mieszkańcy, głównie pochodzenia niemieckiego współpracowali z przyszłym okupantem. Często się ich określa jako V kolumnę.

Nie da się odtworzyć pełnej listy grup V kolumny w Leszczyńskiem – uważa Jerzy Zielonka, dziennikarz Panoramy Leszczyńskiej, badacz okresu okupacji na ziemi leszczyńskiej. – Niektóre organizował wywiad niemiecki, inne tworzyły się spontanicznie. Punkty kontaktowe pokrywałyby się z większymi ośrodkami zamieszkałymi przez volkdeutschów. Przypuszczano, że niemieckie spiski istnieją w Gostyniu, Pudliszkach, Poniecu, Czeluścinie, Lesznie i okolicy, Adamowie, Bojanowie Starym, Kotuszu, Krzywiniu, Borowie, Śmiglu, Nietążkowie i Rawiczu.

Jak ustalili historycy – nieżyjący już dr Piotr Bauer oraz prof. Bogusław Polak – w okresie międzywojennym w Wielkopolsce i na Pomorzu, w porównaniu z innymi regionami, żyła największa liczba Niemców. W innych częściach kraju zamieszkiwali oni głównie miasta, a w naszym regionie przede wszystkim tereny wiejskie. Niemieckie majątki stały na wysokim poziomie, a ponadto posiadali oni w swych rękach prawie 10% wielkopolskiego przemysłu, co dawało im aż 27,6% udziału w ogólnym zysku z tej gałęzi gospodarki.

Dzięki względnie tolerancyjnej polityce kolejnych rządów polskich, mniejszość niemiecka korzystała z dość znacznej swobody działalności oświatowej, politycznej i gospodarczej – napisali w swej książce „Armia Poznań w wojnie obronnej 1939” dr Piotr Bauer i prof. Bogusław Polak. –

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Aby wykupić dostęp do pełnej treści artykuły należy wybrać opcję WYKUP. Jeśli posiadasz już kod dostępu, wybierz opcję ZALOGUJ. Więcej informacji w regulaminie.
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj

Wykup dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY.

Wykup dostęp poprzez SMS PREMIUM.

Wykup dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY (koszt 1,10 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Kup kod
Odblokuj dostęp
Wykup dostęp poprzez SMS PREMIUM (koszt 1,23 zł brutto). Wyślij SMS o treści AP.OTO1 na numer 71068. Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Odblokuj dostęp
Anuluj

Cały artykuł jest również dostępny w 32 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: Anna Machowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*