Wyburzenia w centrum. Znikają szpecące budynki

Z działki między ulicami: Skarbową, Przemysłową i Alejami Krasińskiego zniknęły ostatnio garaże i pozostałe budynki. Fot. MICHAŁ WIŚNIEWSKi

Z krajobrazu w centrum Leszna znika coraz więcej starych, szpecących przez lata budynków. Tak stało się z jedną z kamienic przy ulicach: Niepodległości i Grodzkiej. Z ziemią zrównano też zabudowania znajdujące się pomiędzy Alejami Krasińskiego , Przemysłową i Skarbową.

Przez lata wiele budynków należących do prywatnych właścicieli i zarządców nieruchomości szpeciło miejski krajobraz w ścisłym centrum Leszna. Miasto różnymi sposobami próbowało wywierać naciski na właścicieli nieruchomości, by zrobili coś z niszczejącymi budynkami. Jeśli jednak nie stanowiły one zagrożenia z punktu widzenia bezpieczeństwa, trudno było cokolwiek osiągnąć.

Znikają z centrum

Od pewnego czasu kilka takich ,,kłopotliwych’’ nieruchomości znika z panoramy miejskiej. Tak stało się z ceglanym budynkiem zlokalizowanym przy ul. Niepodległości oraz dwóch narożnikowych budynków przy Wałowej i Grodzkiej. Od kilku dni trwają też częściowe rozbiórki kolejnego budynku znajdującego się przy Wałowej.

Ostre wyburzanie

Z ziemią zrównano w ostatnich dniach także między innymi garaże oraz budynki zlokalizowane na działce pomiędzy Alejami Krasińskiego, ulicami: Przemysłową i Skarbową w sąsiedztwie dawnej Intermody.

– Wszystkie te prace rozbiórkowe miały miejsce na gruncie prywatnym i dokonał ich prywatny inwestor. Urząd Miasta nie dysponuję informacją o dalszych planach inwestora. Sposób zagospodarowania i zabudowy reguluje natomiast plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnia Maciej Kubiak, architekt miejski Leszna.

Okolice Przemysłowej i tereny dawnych młynów w Lesznie to teren, który od lat wymaga rewitalizacji.

Będzie nowy łącznik

W planach miasta na najbliższe miesiące jest budowa łącznika z dworca kolejowego i PKS właśnie w stronę Przemysłowej, Skarbowej i Rynku. Na razie samorząd przygotowuje się do budowy tak zwanego węzła przesiadkowego w okolicach Towarowej. Jeśli PKP dotrzymają słowa i latem oddadzą do użytku wydłużany obecnie tunel z dworca na Towarową w rejon dworca PKS, to powstać może zupełnie nowy szlak pieszy dla osób docierających do Leszna koleją do pracy i szkół. Do tej pory rolę takiego szlaku pełnią od lat ulice: Dworcowa i Słowiańska.

Młyny na razie straszą

Szansą na ogromną zmianę dla tej części Leszna byłaby rewitalizacja terenu dawnych młynów. Zapowiedzi leszczyńskiego dewelopera, który kupił te nieruchomości, były bardzo odważne. Anonsował budowę centrum handlowego, nowoczesnego hotelu i luksusowych mieszkań. Z deklaracji jednak do dziś nie wyniknęły żadne konkretne działania. Teren młynów jest regularnie dewastowany.

Michał Wiśniewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*