maj, 2019

16maj(maj 16)12:0030(maj 30)12:00Galeria za regałami MBP godz. 12.00, otwarcie wystawy Figury św. Jana Nepomucena w regionie leszczyńskim12:00 - 19:00 (30) Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Szczegóły wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza 16 maja, o godzinie 12.00 do “Galerii za Regałami” na otwarcie wystawy Figury św. Jana Nepomucena w regionie leszczyńskim. Wystawę można będzie zwiedzać do 30 maja br.

Przydrożne świątki ze stoickim spokojem przyglądają się naszemu życiu. Wydaje się, że w świecie, którego jedyną stałą cechą jest zmienność, tylko one nie poddają się presji czasu.
Wędrując po przepięknej ziemi leszczyńskiej, nie sposób nie dostrzec przydrożnych kapliczek wkomponowanych w krajobraz. Tkwią w nim jak kamienie w pięknej oprawie.
Figury św. Jana Nepomucena, Wawrzyńca, Floriana, serca Jezusowego czy Najświętszej Maryi Panny są żywym świadectwem wiary, wyrażanej przez twórcze uniesienie często bezimiennych ludzi. Ich urok sprawia, że człowiek czuje się uwiedziony ich pięknem.
Przydrożne figurki św. Jana Nepomucena mają w sobie coś magicznego. Piętnastowieczny kapłan ubrany w charakterystyczne szaty oraz czapkę prałatówkę niektórych zadziwia, innych zastanawia.
Palec wskazujący położony na ustach symbolizuje tajemnicę spowiedzi.
Według przekazu historycznego właśnie za dochowanie tej tajemnicy Jan Nepomucen został w okrutny sposób zamordowany przez króla Wacława IV Luksemburczyka.
Czasem Jan trzyma księgę — znak uczonego i teologa lub stułę — jako symbol spowiednika. Pięć gwiazd umieszczanych często na aureoli to symbol ciał niebieskich, które ponoć ukazały się na niebie, gdy umierał w nurtach Wełtawy.
Dziś czci się go jako patrona dobrej sławy i honoru; świętego, który chroni przed żywiołem wody.
Niniejsza wystawa jest efektem kilkuletnich poszukiwań leszczyńskich śladów św. Jana Nepomucena.

(MBP)

Czas trwania

16 (Czwartek) 12:00 - 30 (Czwartek) 19:00

Lokalizacja

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

ul. Bolesława Chrobrego 3

To archiwalna strona otopanorama.pl.

Aktualne informacje z regionu, które przygotowują dziennikarze "Panoramy Leszczyńskiej", znajdą Państwo na stronach:

leszno.naszemiasto.pl

rawicz.naszemiasto.pl

koscian.naszemiasto.pl

gostyn.naszemiasto.pl

gora.naszemiasto.pl

wschowa.naszemiasto.pl

Na archiwalnej stronie otopanorama.pl znajdą Państwo wszystkie teksty opublikowane do lutego 2020 roku włącznie.
Zespół "Panoramy Leszczyńskiej"
X