Wyjątkowe 20 lat teatru Adamus

Podczas jubieluszu zespół wystawił spektakl „www.odnalezcsamegosiebie.com”. Fot. LO W Górze
Podczas jubieluszu zespół wystawił spektakl „www.odnalezcsamegosiebie.com”. Fot. LO W Górze

W górowskim liceum odbyła się piękna i wzruszająca uroczystość. Okazją było 20-lecie istnienia szkolnego teatru „Adamus”. Zespół powstał we wrześniu 1999 roku z inicjatywy nauczyciela języka polskiego Macieja Kostyka. W jego stronę popłynęły też największe wyrazy uznania i podziękowania.

Teatr „Adamus” to najprężniej działająca grupa teatralna w powiecie górowskim. Od początku skupia niezwykłe indywidualności, które pod skrzydłami opiekuna rozkwitają.

Zespół występował i wciąż występuje nie tylko na szkolnej scenie. „Adamus” ma na koncie co najmniej kilkadziesiąt prestiżowych nagród. Nie sposób ich wszystkich wymienić, ale z ust konkursowego jury wielokrotnie udało im się usłyszeć wyjątkowe pochwały. W pamięci zapadły choćby te, wypowiedziane już kilkanaście lat temu: „z przykrością muszę stwierdzić, że dolnośląska prowincja znokautowała Wrocław”.

Młodzi aktorzy sukcesy odnosili i odnoszą na festiwalach i przeglądach teatralnych, ale też na ogólnopolskich konkursach recytatorskich. Zresztą przez 13 lat górowski teatr był też organizatorem prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Mickiewiczowskiego „Adamus”. Zawsze było to duże wydarzenie dla szkoły, ale też miasta i powiatu.

Warto zaznaczyć, że wśród byłych członków „Adamusa” są zawodowi aktorzy, jak choćby Paulina Korthals czy Kamil Król.

– To był dla mnie niezwykle cenny czas, po którym zostały wspaniałe wspomnienia – mówi o latach spędzonych w teatrze „Adamus” Paulina Korthals, obecnie aktorka Teatru Narodowego w Warszawie. – Teatr „Adamus” to przede wszystkim wspaniali, młodzi ludzie, a wśród nich on – sprawca całego zamieszania, czyli pan Maciej. To, w jakim miejscu jestem teraz, jest także jego zasługą.

– Chciałem jak najszybciej dołączyć do zespołu i trafić pod skrzydła pana Macieja. Nie mogłem doczekać się nauki w liceum właśnie z tego powodu, a nie z jakiegokolwiek innego – mówi z kolei Kami Król, aktor teatru lalkarskiego w Wałbrzychu i wykładowca akademicki. – Nie zawiodłem się. Pan Maciej wraz ze swoją żoną dodali mi dużo pewności siebie, pomogli mi rozwinąć umiejętności aktorskie i przybliżyli mnie do prawdziwego teatru.

Z okazji jubileuszu w szkolnej auli zasiedli niemal wszyscy górowscy samorządowcy. Pojawili się przedstawiciele wielu instytucji na czele z Romanem Kowalczykiem, dolnośląskim kuratorem oświaty. Byli także oni, czyli byli i obecni aktorzy teatru „Adamus” oraz uczniowie górowskiego ogólniaka.

Anna Machowska