Wypad do lasu? Rekreacyjnie albo bardziej ekstremalnie

Najkrótsza z tras dla miłośników biegów na orientację na terenie Nadleśnictwa Włoszakowice liczy 4 km. Fot. Anna Maćkowiak

Wiosenna pogoda sprzyja wyprawom do lasu. Po trudnym dniu czy tygodniu pracy taka wyprawa z pewnością pomoże zregenerować się przed kolejnymi wyzwaniami. Rekreacyjna wycieczka do lasu jest również doskonałym pomysłem na rodzinny wypad. I do tego zdrowy, jak przekonują zwolennicy sylwoterapii, czyli… leczenia lasem. W regionie leszczyńskim, jak również na terenach położonych tuż za tzw. miedzą znaleźć można mnóstwo propozycji leśnych dróg rowerowych, ścieżek dla miłośników nordic walkingu, spacerowiczów czy biegaczy, a także pasjonatów biegów na orientację.

Leszczyniacy najbliżej mają do Karczmy Borowej. Tutejsze nadleśnictwo ma wiele do zaoferowania, w tym ścieżkę dydaktyczną z różnymi wariantami długości. Wszystko zależy od tego, jakim zasobem sił i czasu dysponujemy. Choć nie powinno być problemów nawet z najdłuższą a tras, bowiem leśny szlak nie jest wymagający kondycyjnie.

Atrakcje są blisko

O Polanie Trzech Dębów nie trzeba szerzej wspominać, bo leszczyniacy doskonale znają to miejsce. W ciepłe, zwłaszcza wolne, dni jest bardzo oblegane. Na polanie odbywa się też sporo imprez organizowanych m.in. przez szkoły czy przedszkola. Upieczona w ognisku kiełbasa w leśnym otoczeniu smakuje wyśmienicie, choć trzeba oczywiście pamiętać, że wszelkie takie przedsięwzięcia muszą być wcześniej uzgodnione z szefostwem nadleśnictwa. Na Polanie Trzech Dębów oprócz wiaty, paleniska czy placu zabaw dla najmłodszych są również tablice dla dzieci i młodzieży. Mogą przy nich wykonać zadania, które wzbogacą ich wiedzę na temat lasu oraz jego mieszkańców.

W ramach leśnej wyprawy rowerowej, a nawet pieszej (w tym drugim przypadku będziemy potrzebować nieco więcej czasu) warto odwiedzić również plac przy leśniczówce Nowy Świat, gdzie znajduje się parking leśny, miejsce odpoczynku oraz urządzenia sprawnościowe. By tu dotrzeć, nie potrzeba mapy. Z Polany Trzech Dębów dotrzemy w to miejsce leśną ścieżką, a samochodem wystarczy udać się kilka kilometrów poza Leszno drogą w kierunku Pawłowic, przy której jest też zresztą zlokalizowana ścieżka pieszo-rowerowa.

Leśny spacer – idealny na wykorzystanie czasu wolnego. Fot. Anna Maćkowiak

A może orienteering…

Miłośnicy trudniejszych leśnych wyzwań z pewnością wybiorą bardziej ekstremalne trasy. Ciekawą propozycją są te adresowane do miłośników orienteeringu. Ich zwolennicy mogą wybrać się m.in. do Nadleśnictwa Włoszakowice, gdzie dla miłośników biegów na orientację przygotowano 9 km2 terenu na obszarze leśnictw Papiernia i Krzyżowiec.

– Pasjonaci orienteerignu mają do dyspozycji 6 tras o różnym poziomie trudności i różnej długości – informuje Marek Wąsowicz z Nadleśnictwa Włoszakowice.

Szczegółowe trasy można pobrać ze strony internetowej wloszakowice.poznan.lasy.gov.pl. Najkrótsza liczy 4, a najdłuższa 16 km. Pozostałe propozycje liczą odpowiednio: 5, 7, 9 i 11 km.

– Niewątpliwym walorem biegów na orientację jest to, że cały czas spędzamy w lesie, z dala od zgiełku i hałasu, biegnąc po drogach nieutwardzonych. Trzymając w rękach mapę, cały czas jesteśmy zmuszeni do analizy terenu i otoczenia – dodaje Marek Wąsowicz.

Początkującym orienteeringowcom polecamy najpierw krótsze trasy. Z czasem mogą przejść na wyższy poziom zaawansowania.

Wspólne sadzenie lasu to atrakcja zwłaszcza dla najmłodszych. Fot. Anna Maćkowiak

Wspólne sadzenie lasu

To oczywiście tylko wybrane propozycje leśnych wypraw. Zastanawiającym się, gdzie spędzić majowym weekend, polecamy leśne szlaki na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Od Leszna jest wprawdzie oddalona o kilkadziesiąt kilometrów, ale dzięki drodze ekspresowej S5 dotrzeć tam można w godzinę.

Z kolei miłośnikom spędzania wolnego czasu w lesie, którzy chcieliby przyczynić się zwiększenia leśnego drzewostanu, już dziś radzimy, by zarezerwowali sobie sobotnie przedpołudnie 13 kwietnia. Tego dnia Nadleśnictwo Karczma Borowa zaprasza do udziału w czwartej edycji wielkiego sadzenia lasu. Każdy chętny otrzyma sadzonkę i będzie mógł ją posadzić w wyznaczonym miejscu, tym razem na obszarze leśnictwa Nowy Świat, a więc niedaleko Leszna. Łatwo można tam dotrzeć, nawet również rowerem czy nawet pieszo. Akcja cieszy się zainteresowanie zwłaszcza najmłodszych, którzy później chętnie wraz z rodzicami regularnie wracają do lasu, by sprawdzać, o ile urosło „ich” drzewo. Tym sposobem można dołożyć małą, ale cenną cegiełkę do zwiększenia powierzchni leśnych terenów, które po II wojnie stanowiły niecałe 21% powierzchni Polski, a dziś zajmują ponad 29% jej obszaru.

– 1 ha lasu wchłania tyle dwutlenku węgla, ile wydala go w ciągu godziny 200 osób. 1 ha lasu wchłania w ciągu roku 3600 kg węgla, filtrując 16 mln m3 powietrza. 1 sosna dostarcza tlenu dla 3 osób – w taki sposób leśnicy przekonują, że warto zadbać o wzrost drzewostanu.

W 2019 r. Nadleśnictwo Karczma Borowa zadba o 650 tys. nowych sadzonek na powierzchni ponad 111 ha. Będą to m.in. modrzewie, brzozy, dęby, sosny, buki, graby, a także trzmielina, kruszyna, dereń świdwa, bez koralowy i lipa drobnolistna. Akcja rozpocznie się o godz. 9.00. Na stronie internetowej nadleśnictwa można znaleźć mapkę z dokładną lokalizacją miejsca, w którym odbędzie się wspólne sadzenie lasu.

Anna Maćkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*