Wypędzili okupanta. Rekonstrukcja historyczna na rynku

Gostyński rynek zgromadził osoby spragnione historycznych wrażeń. Fot. Tomasz Piecuch
Gostyński rynek zgromadził osoby spragnione historycznych wrażeń. Fot. Tomasz Piecuch

Na gostyńskim rynku miała miejsce rekonstrukcja historyczna. Tematem przewodnim było wypędzenie niemieckiego okupanta z Gostynia w 1945 roku.

Rekonstrukcja historyczna „Wypędzenie niemieckiego okupanta Gostyń 1945” odbyła się w związku z przypadającą niebawem 75. rocznicą zdobycia miasta przez Armię Czerwoną.

Widowisko historyczne, osadzone było w realiach schyłkowego okresu II wojny światowej. Odtworzone zostały sceny, oparte o zachowane materiały źródłowe – dokumenty oraz wspomnienia, epizody, które miały miejsce w mieście i okolicy na początku 1945 roku.

Na rekonstrukcyjnym placu boju można było zobaczyć blisko 150 pasjonatów w umundurowaniu z epoki, kaskaderów oraz przegląd oryginalnych pojazdów militarnych, w tym radziecki czołg średni T-34/85.

Z kolei z kuchni polowej wydana została tradycyjna, wojskowa grochówka. Całość utrzymana została w atmosferze wielkiej plenerowej lekcji historii.

Organizatorami wydarzenia byli: Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, Muzeum w Gostyniu, Stowarzyszenie Historia Militaris, Handmet Military oraz Studio Historyczne Huzar.

Natalia Kurpisz