Wypożyczalnia PCPR ma nowym sprzęt

Nowy sprzęt to wózki inwalidzkie, składane balkoniki i dwa rowery trójkołowe. Fot. PCPR Gostyń
Nowy sprzęt to wózki inwalidzkie, składane balkoniki i dwa rowery trójkołowe. Fot. PCPR Gostyń

Od kilkunastu lat przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszeniu „DZIECKO” działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością. Ostatnio wzbogaciła się o kolejny sprzęt.

Sprzęt przekazała nieodpłatnie Fundacja Eco Textil ze Skarżyska-Kamiennej, która na początku tego roku podpisała porozumienie o współpracy z PCPR w Gostyniu.

Po raz trzeci sprzęt rehabilitacyjny z Eco Textil trafił do gostyńskiej wypożyczalni.

– Rowery rehabilitacyjne mają specjalną konstrukcję, która umożliwia korzystanie z nich osobom o ograniczonej koordynacji ruchowej i sprawności fizycznej. Przekazano dwa rozmiary rowerów: młodzieżowy oraz dla osób dorosłych – wyjaśnia Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu.

Rowery są bardzo stabilne dzięki swojej masie oraz dwóm kołom z tyłu. Obniżona rama ułatwia wsiadanie i zsiadanie. Z kolei układ przekładni sprawia, że jazda nie wymaga dużego wysiłku, a rower ma bardzo mały promień skrętu.

– Doskonale nadają się zarówno do rehabilitacji, jak i aktywnego wypoczynku. Rowery posiadają zamontowany pojemny koszyk, w którym zmieszczą się zakupy – zapewnia M. Sobkowiak.

Rower „ECO TEXTIL” jest wyrobem medycznym służącym niwelowaniu schorzeń m.in.: układu ruchu, z niedowładem po udarach mózgu i rdzenia kręgowego, wspomaga też rehabilitację u chorych na stwardnienie rozsiane, pomaga w schorzeniach reumatoidalnych, pomaga w rehabilitacji u osób z chorobami zwyrodnieniowymi i zapalnymi kończyn dolnych oraz we wszelkiego rodzaju schorzeniach wymagających wzmocnienia mięśni kończyn dolnych, wspomaga rehabilitację u chorych na porażenie mózgowe.

– Rowery, tak jak pozostały sprzęt dostępny w wypożyczalni PCPR w Gostyniu: wózki rehabilitacyjne, rolatory, balkoniki, steppery itp., wypożyczane są osobom z niepełnosprawnością nieodpłatnie na okres do trzech miesięcy – dodaje Mirosław Sobkowiak.

Pieniądze na działalność fundacja pozyskuje m.in. z recyklingu odzieży, która zbierana jest do kontenerów na terenie całego kraju.

Natalia Kurpisz