Wyprawka dla żaka z PCK

Efektem ubiegłorocznej zbiórki „groszaków” było przygotowanie przez kościański PCK 25 wyprawek szkolnych. Fot. Weronika Wojciechowska

Od lutego bieżącego roku na terenie powiatu kościańskiego trwa akcja charytatywna Polskiego Czerwonego Krzyża pod nazwą „Wyprawka dla żaka”, Pomysł polega na zbieraniu „groszaków” , które zostaną przeznaczone na zakup wyprawek szkolnych.

Akcja „Wyprawka dla żaka” organizowana jest przez PCK w całym kraju, lecz w poszczególnych gminach czy powiatach prowadzą je lokalne struktury tej organizacji. W powiecie kościańskim akcję koordynuje Zarząd Rejonowy PCK w Kościanie.

Podstawowym celem tej charytatywnej inicjatywy jest pozyskanie funduszy na zorganizowanie wyprawek szkolnych dla najbardziej potrzebujących dzieci z terenu powiatu.

W sytuacjach nadzwyczajnych

Zebrane środki będą mogły być wykorzystywane również na pomoc w tzw. sytuacjach nadzwyczajnych, czyli na przykład na pilne leczenie dla dzieci i młodzieży, zwalczanie skutków klęsk żywiołowych i tym podobne sytuacje losowe.

Poza celami materialnymi PCK przez przeprowadzanie tej inicjatywy chce uaktywnić środowiska dziecięco-młodzieżowe oraz rodziców i uwrażliwić ich na potrzeby drugiego człowieka.

Dotychczas zebrano 3700 zł

W zbiórce pieniędzy bierze udział dziewięć szkół. Aktualnie zebrana kwota wynosi ponad 3700 zł, choć zapewne będzie więcej. Pieniądze odebrano dopiero z Zespołu Szkół nr 1 w Kościanie, Zespołu Szkół nr 4, Zespołu Szkół nr 5, Szkoły Podstawowej w Luboszu oraz Zespołu Szkół w Jerce.

Największą kwotę, bo ponad 2 tysiące złotych zebrali uczniowie i rodzice z ZS nr 1 w Kościanie.

Pieniądze zebrane w pozostałych placówkach: w Zespole Szkół w Czaczu, Szkole Podstawowej w Głuchowie, Szkole Podstawowej w Kokorzynie oraz Zespole Szkół nr 2 w Kościanie zostaną odebrane po 1 września.

Dokładnie policzą w banku

Po odebraniu groszowych monet ze wszystkich szkół biorących udział w akcji zostaną one przekazane do Banku Spółdzielczego w Kościanie, który zajmie się dokładnym policzeniem zebranej sumy.

Dzięki zbiórce Polski Czerwony Krzyż działający na terenie powiatu będzie mógł skompletować wyprawkę, w której znajdą się najpotrzebniejsze przedmioty używane w szkole takie jak: tornistry, piórniki, długopisy, ołówki itd.

Dla wielu rodzin skompletowanie pełnej wyprawki dla dziecka to nie lada wyzwanie, ponieważ ceny artykułów szkolnych z roku na rok drożeją. Dzięki takim akcjom charytatywnym mają szansę na odciążenie swojego domowego budżetu i przeznaczenie tych pieniędzy na inne cele.

W 2018 r. wzięło udział 11 szkół

To nie pierwszy raz kiedy prowadzona jest w powiecie akcja „Wyprawka dla żaka”. W zeszłym roku w akcji wzięło udział jedenaście szkół, a pięć z nich otrzymało po pięć zestawów wyprawek, które zostały przekazane najbardziej potrzebującym dzieciom z danej placówki. Wyróżniono wówczas dwie placówki z Kościana: SP nr 1 i Zespół Szkół im. m. Konopnickiej oraz szkoły podstawowe w Śmiglu, Głuchowie oraz w Kokorzynie.

Weronika Wojciechowska