Wyremontowano oddział nefrologiczny

600 tys. zł pochłonęły wydatki sprzętowe Fot. kab

7 sierpnia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie otwarto oficjalnie świeżo wyremontowany oddział nefrologiczny ze stacją dializ. Remont był koniecznością, bo pacjentów nefrologicznych przybywa.

Mamy coraz więcej pacjentów z powiatów ościennych. W sumie z trzech województw: wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. To wyjątkowo ważny oddział, bo jest wysokospecjalistyczny, co dźwiga nas na III poziom referencji – tłumaczył podczas uroczystości otwarcia Tomasz Karmiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie.

Remont oddziału kosztował 1,4 mln. zł, a większość tej kwoty pochodziła z budżetu wielkopolskiego.

Nasz udział własny był minimalny – zaznaczył dyrektor Karmiński.

600 tysięcy złotych szpital wydał na sprzęt: dużą stację uzdatniania wody, która jest sercem oddziału, łóżka oraz drobny sprzęt.

To droga do rozwoju szpitala. Nie możemy pozostawiać w obecnej strukturze, bo ta nie gwarantuje nam stabilności – tłumaczył dyrektor szpitala i podkreślił, że szpital będzie się starał o wysokospecjalistyczne usługi.

Obecny na otwarciu Maciej Sytek, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu podkreślał, że temat nefrologii jest mu wyjątkowo bliski, ponieważ wiele osób z jego rodziny zmaga się z chorobami nerek.

Uważam, że te 1,4 mln. zł. zostało bardzo dobrze wydanych – podkreślał Maciej Sytek. – Dziękuję przede wszystkim personelowi, bo bez personelu nawet najlepszy oddział sobie nie poradzi.

Lek. med. Łukasz Kasprzak, ordynator oddziału nefrologicznego ze stacją dializ przybliżył gościom historię oddziału, podkreślając, że w przyszłym roku oddział świętować będzie czterdziestolecie. Początki sięgają lat dziewięćdziesiątych i szpitalnego budynku przy ulicy Wałowej. Dysponowano wówczas 2 łóżkami i 6 stanowiskami do dializ. Potem nefrologię przeniesiono na ulicę Kiepury. Od tamtego czasu nie wykonywano na oddziale żadnych remontów poza jego odmalowaniem.

Aż do listopada ubiegłego roku. Celem przeprowadzenia remontu była poprawa jakości pracy personelu, poprawa warunków pobytu pacjentów, a przy okazji osiągnęliśmy wspaniały efekt wizualny – przekonywał ordynator Kasprzak.

Obecnie pacjenci mają do dyspozycji sale dwuosobowe z węzłem sanitarnym. Oddział dysponuje też nową salą zabiegową oraz m.in. czterema stanowiskami do hemodializy i jedną do dializ otrzewnowych. Te ostanie, jak podkreślał ordynator, są szczególnym powodem do dumy, bo między Poznaniem a Wrocławiem Leszno jest jedynym szpitalem, oferującym tego rodzaju dializowanie.

Na oddziale nefrologicznym ze stacją dializ rocznie hospitalizowanych jest od 800 do 1000 pacjentów.

Co roku o kilkanaście procent przekraczamy budżet, co stanowi problem – podkreślał Ł. Kamiński. Niewątpliwie przybywa pacjentów ze schorzeniami nerek. W 1994 roku oddział roztaczał opiekę nad 30 pacjentami, dwa lata później było ich już 50, a teraz jest 400.

Cały artykuł jest również dostępny w 32 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: Kab

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*