XXV Zawody Pływackie

W zawodach każdy był zwycięzcą. Nagrodą był okolicznościowy medal. Fot. W. Wojciechowski

W Wonieściu odbyły się XXV Zawody Pływackie. Rywalizowano na długich dystansach 1900 i 3800 metrów.

Na starcie zawodów w Dębcu Nowym stawiło się blisko 90 zawodników. Zdecydowana większość zdecydowała się wystartować na krótszym dystansie. Najszybszy na 1900 metrów okazał się Bartosz Grzybek z Poznania, który na przepłynięcie tego dystansu potrzebował 25 minut i 58 sekund.

Drugi Jonasz Napiecek z Osiecznej finiszował na drugiej pozycji, osiągając czas 27 minut i 59 sekund. To właśnie ten zawodnik wygrał rywalizację w poprzedniej edycji imprezy i stracił tym samym przechodni puchar. Dodajmy, że podium uzupełnił w tym wyścigu Krzysztof Sobota z Bębnikąta.

Startowały też odważne panie. Tu 1900 metrów najszybciej pokonała Monika Jadczak z Krotoszyna, która zdystansowała Aleksandrę Bocheńską z Krośnic oraz Małgorzatę Rybacką ze Szczytnik.

Morderczy dystans

Sporym wyzwaniem był wyścig na 3800 metrów. Ten duży dystans najszybciej pokonał wpław Tomasz Brett z Koła. Jego czas, to 1 godzina i 33 sekundy. Nie było to jednak łatwe zwycięstwo, bo do ostatnich metrów naciskał mocno Michał Majchrzak z Nowego Lubosza. Na mecie pierwszą dwójkę dzieliła różnica zaledwie dwóch sekund, co tylko pokazuje jak zacięta była ta rywalizacja. Obaj jednak mogli być zadowoleni.

– Dla mnie było to znakomite przetarcie przed zawodami triathlonowymi. Było troszkę ciężko, bo wiatr mocno doskwierał i utrudniał oddychanie – przyznał na mecie drugi Michał Majchrzak.

Dzielna Wardęga

Co ciekawe trzecia w tym wyczerpującym wyścigu była najlepsza z kobiet – Michalina Wardęga, osiągając bardzo dobry wynik.

– U mnie lepsze było drugie okrążenie. Był to pierwszy start treningowy, Chciałam się sprawdzić na tak długim dystansie i było całkiem nieźle – powiedziała Michalina Wardęga.

Zawodniczka głównie bierze udział w zawodach triahlonowych, ale w sztafetach.

Na jeziorze Wonieskim było też coś dla najmłodszych. Odbyły się powiem zawody w aquathlonie (pływanie plus bieg). Wśród najmłodszych liczyła się zabawa i nie prowadzono żadnej klasyfikacji. W kategorii 7-10 lat najszybszy okazał się Jan Marszewski z pobliskiego Racotu. W kategorii 11-15 lat triumfowała Nadia Wielgus, reprezentująca Koło.

Andrzej Bartkowiak