Z dworca zniknęła kładka. Długie obejście

Pasażerowie muszą przejść kilkaset metrów - warto to uwzględnić podczas planowania podróży. Fot. Jakub Latusek

Nieprzyjemna niespodzianka czekała ostatnio na podróżnych chcących skorzystać z rawickiego dworca PKP. Kładka, dzięki której w kilkanaście sekund można było dostać się z budynku na peron, nagle zniknęła. Pasażerowie muszą zjawić się na dworcu nieco wcześniej. Przejście na perony bezpiecznym obejściem zajmuje teraz kilka minut.

Tymczasowa kładka, umożliwiająca dojście z peronu nr 1 na peron nr 2 w czasie modernizacji stacji Rawicz, została zdemontowana ze względu na postępujące prace torowe. Po ich zakończeniu zostanie ponownie zamontowana.

Kładka wróci, ale nie na długo

Nastąpi to w ciągu kilku najbliższych dni. W tym czasie do dyspozycji podróżnych pozostaje odpowiednio zabezpieczone przejście w poziomie torów – poinformował nas we wtorek, 28 stycznia Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK. Do zamknięcia tego numeru, kładka nie wróciła na swoje miejsce.

Podróżni muszą zatem korzystać z obejścia. Trasa prowadzi kilkaset metrów: najpierw w stronę przejścia dla pieszych idących do Masłowa, później ogrodzonym tunelem w stronę wejścia na perony. Częściowo prowadzi po chodniku, płytach betonowych oraz nawierzchni szutrowej.

Według zapowiedzi tymczasowa kładka na stacji będzie funkcjonować do połowy lutego. Zgodnie z harmonogramem zakończą się wówczas zasadnicze prace przy przebudowie peronu nr 1, dzięki którym podróżni skorzystają z wyższej, wygodnej platformy z antypoślizgową nawierzchnią.

– Umożliwi to wykonawcy kontynuację przebudowy torów przy peronie nr 2 oraz prac związanych z przejściem podziemnym. W trakcie tych robót pociągi będą zatrzymywać się wyłącznie przy peronie nr 1, nie będzie więc konieczności utrzymania tymczasowej kładki – zapewnia Radosław Śledziński.

Komunikacja zastępcza

Zmiany czekają też podróżnych korzystających z połączeń kolejowych na odcinku Rawicz -Bojanowo.

Spółka Polregio poinformowała, że ze względu na brak dostępności krawędzi peronowych, na wybrane pociągi wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

Zmiany dotyczą pociągów spółki wyjeżdżających ze stacji w Rawiczu w kierunku Bojanowa (godz. 5:20, 6:15, 18:05) oraz z Bojanowa w kierunku Rawicza (godz. 5:02, 16:32, 21:22, 23:23).

Oznaczone tablicami kierunkowymi autobusy obsługiwane przez drużyny konduktorskie będą odjeżdżały sprzed budynków dworców w Rawiczu i w Bojanowie.

Przewóz podróżnych na tym odcinku realizowany będzie autobusami komunikacji zastępczej na podstawie ważnego biletu kolejowego.

Jakub Latusek