Z wizytą w Steinach oraz Bawarii

SP Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Czarnego Legionu w Gostyniu/ SP nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyniu. Fot. SP nr 1 w Gostyniu

Siedemnaścioro uczniów z gostyńskiej ,,Jedynki” przybywało z tygodniową wizytą w Steinach w niemieckiej Turyngii.

Od 13 maja b.r. uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, zajęciach sportowych, jak również poznawali malowniczo położone miasto i najbliższą okolicę. Jeden dzień przeznaczyli na wspólną eskapadę do Norymbergii.

Większość uczestników wymiany miała okazję poznać się przed rokiem, kiedy to młodzi Niemcy w ramach pierwszej części projektu złożyli wizytę w Gostyniu. To trzeci cykl tego typu współpracy, która składa się każdorazowo z wizyty i rewizyty.

Kontakty ze szkołą w Steinach zapoczątkowane zostały w 2014 roku przez ówczesne Gimnazjum nr 1. Gostyńskiej młodzieży towarzyszyły w Steinach wychowawczynie: Honorata Kuc-Talaga i Izabela Nowak, koordynatorki współpracy z tamtejszą Nordschule.

Natomiast trzynaścioro uczniów gostyńskiej „Trójki” wyjechało do Bawarii. Od 20 do 24 maja b.r. młodzież uczestniczyła w polsko-niemieckim projekcie wraz z rówieśnikami uczącymi się w Rupert-Ness-Gymnasium w Ottobeuren. Wzięli udział w zajęciach oświatowych i rekreacyjnych, zapoznając się z atrakcjami turystycznymi, których w okolicy nie brakuje. Jesienią ubiegłego roku miał miejsce pierwszy etap tego projektu, kiedy młodzi Niemcy przyjechali na kilka dni do Gostynia.

Bawaria, a w szczególności Ottobeuren, położone w partnerskim dla gostyńskiego powiecie Unterallgäu, to nowy kierunek współpracy Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyniu.

W wyjeździe młodzieży do Ottobeuren uczestniczyły opiekunki: Joanna Berger-Dudek i Monika Poświatowska-Gałat. Jak informują, mimo niesprzyjającej aury, humory wszystkim dopisywały.

Natalia Kurpisz