Zabytkowy instrument brzmi jak nowy

Wierni tłumnie zebrali się na premierowym pokazie wyremontowanych organów Fot. la

Organy w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli doczekały się remontu, który trwał niemal trzy lata. Dlaczego tak długo? Ponieważ pomimo swoich gabarytów, organy są delikatnym instrumentem. Wiele elementów musiało być precyzyjnie naprawianych w warsztacie organmistrzowskim Władysława Cepki z Wronek, któremu zlecono remont. Prac było sporo: odnowiono kanaliki powietrzne, żyłowano miechy, odnowiono stół do gry i zamontowano oświetlenie organów. Wszystko po to, aby wrócić im dawny blask i brzmienie.

Uroczyście poświęcił je arcybiskup Stanisław Gądecki.
Rawickie organy należą do jednych z największych w Polsce. Stworzono je w dolnośląskiej firmie „Schlag und Söhn” ze Świdnicy. Instrument ma 50 głosów i ponad 3.000 większych i mniejszych piszczałek. Potrafi naśladować flety, trąbki, skrzypce, fagoty czy oboje.

Wielu z nas podziwiało organy w katedrze oliwskiej, słyszało te, na których koncertowano w Kamieniu Pomorskim, Leżajsku, poznańskiej farze i wielu innych świątyniach. Rawickie organy ze kościoła św. Andrzeja Boboli należą do największych w Polsce. Te, które obecnie słyszymy wybudowano w 1917 r. – opisywał instrument znany lokalny regionalista Janusz Hamielec.

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Aby wykupić dostęp do pełnej treści artykuły należy wybrać opcję AKTYWUJ. Jeśli posiadasz już kod dostępu, wybierz opcję ZALOGUJ. Więcej informacji w regulaminie.
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj

Wykup dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY.

Wykup dostęp poprzez SMS PREMIUM.

Aktywuj dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY (koszt 1,10 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Kup kod
Odblokuj dostęp
Aktywuj dostęp poprzez SMS PREMIUM (koszt 1,23 zł brutto). Wyślij SMS o treści AP.OTO1 na numer 71068. Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Odblokuj dostęp
Anuluj

Cały artykuł jest również dostępny w 6 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2019 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: Jakub Latusek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*