Fot. powiatkoscian.pl

Od stycznia do marca br. w czterech powiatach podlegających Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Lesznie trwać będzie kwalifikacja wojskowa. Przed komisją muszą stawić się 19-latkowie oraz starsi, którzy w poprzednich latach nie wzięli udziału w kwalifikacji. To około dwa tysiące osób. Komisje pracują już w powiecie kościańskim i gostyńskim, potem przyjdzie czas na Leszno, powiat leszczyński oraz rawicki.

Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej, określenie przeznaczenia wojskowego, założenie ewidencji wojskowej osobom podlegających temu obowiązkowi oraz ochotnikom i wydanie książeczki wojskowej – mówi major Roman Krajniak z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lesznie.

W czasach obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej wielu młodzieńców jak ognia starało się unikać wojska, a kategoria zdrowia D lub E powodowała u nich ulgę. Dziś, gdy armię mamy wyłącznie zawodową, tendencje odwróciły się i młodzi ludzie starają się wypaść jak najlepiej.

Niektórzy próbują nawet zataić przed komisją rzeczywisty stan zdrowia tak bardzo zależy im na kategorii A. kab

Cały artykuł w 6. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*