Zatorze piąty raz wygrało budżet

Takich inwestycji jak ta przy Okrzei w ostatnich latach na Zatorzu powstało wiele, dzięki głosom mieszkańców. Fot. M. Wiśniewski
Takich inwestycji jak ta przy Okrzei w ostatnich latach na Zatorzu powstało wiele, dzięki głosom mieszkańców. Fot. M. Wiśniewski

Cztery na pięć projektów, które zostaną sfinansowanie w ramach budżetu obywatelskiego w 2020 roku, to propozycje z Zatorza. To kolejny, piąty rok, gdy mieszkańcy właśnie swoimi głosami najskuteczniej wsparli inwestycje właśnie w tej dzielnicy.

W tegorocznym budżecie obywatelskim pula pieniędzy wynosiła ponad dwa miliony złotych.

Złożono 20 wniosków, a 18 poddano pod głosowanie. Do realizacji zostanie przekazanych pięć projektów. Cztery z nich dotyczą dzielnicy Zatorze.

Są to dwa duże projekty: pierwszy to budowa boiska wielofunkcyjnego przy Siewnej wraz z odcinkami chodników wzdłuż ulic Reja i Lubuskiej. Drugi dotyczy budowy boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych. Pozostałe trzy projekty to małe. Dwa z nich także dotyczą Zatorza. Są to: budowa placu zabaw przy ulicy Bojanowskiego oraz strefy wypoczynkowo-rekreacyjnej przy Szybowników i budowa chodnika przy Szczepanowskiego, wymiana nawierzchni na Dąbrówki i budowa miniplacu zabaw przy Okrzei – mówi Lucyna Gbiorczyk z biura prasowego Urzędu Miasta Leszna.

Trzecim małym projektem, który będzie realizowany, jest zakup i montaż w różnych punktach miasta defibrylatorów – urządzeń ratujących życie . Urządzenia takie działają przy placu Metziga, w szpitalu i w SP nr 13 przy Rejtana.

Nie wszyscy przyjęli kolejny rok prymatu Zatorza z uznaniem. Od pięciu lat głosy mieszkańców tej dzielnicy gwarantują inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele głosów krytycznych pod adresem Zatorza.

Dlaczego nie robią tego inne dzielnice? Widocznie nie czują takiej potrzeby. To co w innych dzielnicach, szczególnie w blokach, jest standardem, np. place zabaw, chodniki , boiska, to na Zatorzu jest luksusem, o który trzeba zawalczyć – uważa radna Leszna z Zatorza Aleksandra Petrus-Schmidt.

Michał Wiśniewski