Zbudują podziemny zbiornik na wodę

Podziemny zbiornik retencyjny powstanie w okolicy Szkoły Podstawowej nr 3 w Rawiczu. Fot. Jakub Latusek

Gmina Rawicz pozyskała dofinansowanie na budowę zbiornika retencyjnego i poprawę systemu kanalizacji w obrębie ulic Generała Jarosława Dąbrowskiego, Wały Tadeusza Kościuszki i Kadeckiej.

Projekt o szacowanej wartości 2,3 mln zł uzyskał dofinansowanie w wysokości 1,6 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020 w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Zadanie obejmuje budowę podziemnego żelbetowego zbiornika retencyjnego o pojemności 550 m3 na istniejącym systemie kanalizacji deszczowej przy ul. Kadeckiej w Rawiczu, obok Szkoły Podstawowej nr 3. Pozwoli nam to rozwiązać znaczną część problemów z wodami opadowymi – mówi burmistrz Grzegorz Kubik.

Zbiornik ma zostać wybudowany w okolicach „trójki“. Zakładana lokalizacja w pobliżu szkoły spowodowała jednak obawy rawickich radnych.

– To jest bezpieczne rozwiązanie – uspokajała Elżbieta Skrzypek z wydziału inwestycji i rozwoju urzędu miejskiego. – Takie zbiorniki pojawiły się już w innych gminach i wiemy, że są szczelne i się sprawdzają. Zbiornik może być zlokalizowany nawet pod jezdnią i ten teren normalnie funkcjonuje.

To nie wszystkie zmiany, jakie czekają rawicką kanalizację deszczową. W ramach dofinansowania zostanie przebudowana sieć kanalizacyjna z wpustami kanalizacyjnymi, przykanalikami, przelewem burzowym, ciągiem studni i kanałów w ulicach: Wały Generała Jarosława Dąbrowskiego, Wały Tadeusza Kościuszki i Kadeckiej.

Ponadto zostaną ułożone niezbędne instalacje w infrastrukturze podziemnej, a także odtworzona nawierzchnia drogi asfaltowej i z kostki brukowej oraz ogrodzenie od strony ul. Kadeckiej. Projekt obejmuje także budowę dwóch przepompowni wód deszczowych tłoczących wodę ze zbiornika retencyjnego do hydrantu przeciwpożarowego do celów ratowniczo-gaśniczych i podlewania zieleni miejskiej. Zadanie zostanie wykonane w 2019 roku.

Proponowane rozwiązania szczególnie cieszą mieszkańców północnej części starego miasta, którzy przy każdym większym deszczu musieli zmagać się z zalewaniem piwnic. Powstanie zbiornika retencyjnego i usprawnienie systemu kanalizacji powinno rozwiązać ten problem.

Jakub Latusek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*