Zdobyli miliony na strzelnicę

Dokumenty potwierdzające przyznanie dofinansowania z rąk ministra Błaszczaka odebrał wiceburmistrz Paweł Szybaj. Fot. MON
Dokumenty potwierdzające przyznanie dofinansowania z rąk ministra Błaszczaka odebrał wiceburmistrz Paweł Szybaj. Fot. MON

Zgodnie z zapowiedzią gmina Rawicz ponownie stanęła do konkursu o dofinansowanie na budowę strzelnicy. „Nasza strategia okazała się skuteczna” – mówi wiceburmistrz Rawicza Paweł Szybaj, który 27 listopada podpisał w Ministerstwie Obrony Narodowej umowę w ramach programu „Strzelnica w powiecie”.

Początkowo (w czerwcu 2019), na tę inwestycję gmina Rawicz otrzymała dofinansowanie w wysokości 1,2 mln zł, jednak budowa miała zostać zakończona w krótkim terminie – do grudnia br. Do przetargu na budowę strzelnicy nie zgłosiła się żadna firma.

Ostatecznie rawicki magistrat nie przyjął dofinansowania i zdecydował, że przystąpi do konkursu ponownie w kolejnym naborze.

– Było w tym nieco ryzyka, ale nasza strategia okazała się skuteczna. Do gminnej kasy wpłynie 2 mln zł, czyli o 800 tys. zł więcej niż za pierwszym razem. Podpisaliśmy już umowę z MON, mamy projekt i przystępujemy do działania – mówi wiceburmistrz Rawicza Paweł Szybaj.

Co się zmieni?

Inwestycja przewiduje przeprowadzenie niezbędnych prac rozbiórkowych i wykonanie nowego pawilonu strzeleckiego na osi 200 m. Dzięki temu zwiększy się liczba stanowisk strzeleckich z 12 do 24 do strzelań na odległość 25 m i 50 m oraz będzie 10 stanowisk do strzelań od 5 m do 200 m. Pawilony zostaną wygłuszone, a w ich wnętrzu znajdą się pomieszczenia: do sterowania urządzeniami do prowadzenia strzelań, dla osób z obsługi strzelnicy oraz na magazyn dla tarcz i urządzeń strzeleckich.

Wał i schody przed pawilonem strzeleckim zostaną usunięte w celu bezpiecznego wejścia do środka. Obiekt zostanie wyposażony w 9 kompletów podnośników figur bojowych wraz z systemem kontroli umożliwiających samoczynne opuszczanie figur bojowych oraz oświetlenie ostrzegawcze.

Po wybudowaniu nowych stanowisk strzeleckich oraz ekranu akustycznego poziom hałasu strzelnicy będzie odpowiadał wymogom określonym w rozporządzeniu ministra środowiska z 14 czerwca 2007 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.

Z obiektu będą korzystać m.in. pracownicy Zakładu Karnego i Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu, klasy mundurowe, stowarzyszenia strzeleckie oraz żołnierze sił zbrojnych RP.

14 milionów na strzelnice

W tej edycji programu Ministerstwa Obrony Narodowej wybranych zostało dziesięć samorządów, które łącznie na budowę strzelnic otrzymają dofinansowanie w wysokości 14 milionów złotych. Dofinansowanie może wynosić maksymalnie 80 proc. kosztów danej inwestycji.

Szef MON zapowiedział jednocześnie, że co roku będą przeznaczane pieniądze na dofinansowanie inicjatyw samorządowych w tym zakresie.

– Dziękuję za to, że państwa jednostki samorządu terytorialnego wzięły udział w tym postępowaniu konkursowym związanym z budową i modernizacją strzelnic. To ważny program, który jest oczekiwany przez społeczeństwo – powiedział do samorządowców Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Jakub Latusek