Zjedli pierniki. Ustanowili rekord Polski

Dla mieszkańców Krzywinia świąteczny piernik, ten w kształcie św. Mikołaja z infułą biskupią na głowie i pastorałem w ręku, to wypiek szczególny. Towarzyszy im co najmniej od pół wieku. Rozdaje się go dzieciom przy okazji odpustu w miejscowym kościele, którego patronem jest właśnie święty z Miry. Pomysłodawcą tej tradycji był jeden z byłych proboszczów parafii, ks. Jan Gierliński. Przysmaku nie mogło więc zabraknąć również przy okazji przypadających w tym roku obchodów 780-lecia miasta. W ubiegłą niedzielę (3 XII) w ramach projektu „Piernik z Krzywinia zna nie tylko gmina” ustanawiano rekord Polski w największej liczbie osób jedzących jednocześnie pierniki.

W nawiązaniu do jubileuszu miasta nasze piekarnie miały przygotować 780 krzywińskich pierników, choć dla bezpieczeństwa upieczono ich trochę więcej, bo ponad 800. Wszystkie zostały zjedzone, a rekord ustanowiony! Niestety, nie wiem, czy jak zawsze były pyszne, bo mimo ogromnej ochoty sam na żaden się już nie załapałem – z uśmiechem wyznaje Bartosz Kobus, wiceburmistrz Krzywinia.

Stowarzyszenie „Gospodarze z Pasją” wspólnie z magistratem czynią zabiegi, aby znany miejscowy przysmak „Piernik z Krzywinia – figurka św. Mikołaja”, został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak na razie świąteczny wypiek zdobył wyróżnienie wielkopolskiej edycji prestiżowego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. mach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*