Złota rączka dla seniorów. Komu pomoże?

Program wsparcia seniorów „Złota Rączka” ruszy już w czerwcu. Fot. archiwum NM

Naprawa zepsutej klamki czy zamka, przymocowanie karnisza lub lustra – to zadania, które dla seniorów w Lesznie już wkrótce może wykonać ,,złota rączka’’. Miasto przedstawiło właśnie plan programu pomocy seniorom, który zaakceptowali radni.

Pomysł powołania w Lesznie złotej rączki zaczerpnięto z innych miast. Taki program działa już m. in. w powiatach: kościańskim i gostyńskim.

– Pomysł zgłosiłam przed rokiem i wiem, że jest ogromne zapotrzebowanie na taką pomoc. Pozytywnie zaopiniowała to także Leszczyńska Rada Seniorów – mówi radna Leszna Stefania Ratajczak.

Zanim powstał odpowiedni projekt uchwały nad koncepcją uruchomienia usług i ich zakresem zastanawiali się miejscy urzędnicy.

– Istotną sprawą będzie regulamin określający zasady korzystania. Musieliśmy sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Rocznie koszt wprowadzenia takiego programu w różnych miastach Polski to przedział od 20 do 100 tysięcy, gdzie te najwyższe kwoty wydaje tak duże miasto jak Warszawa – tłumaczyła Donata Majchrzak- Popławska, dyrektor MOPR w Lesznie.

Program w Lesznie obejmować ma osoby po 65 roku życia, chore, samotne, mające niskie dochody (1600 zł osoba samotna, 1250 zł para). Pomoc polegać ma na świadczeniu drobnych bezpłatnych usług naprawczych w miejscu zamieszkania seniora. Katalog proponowanych usług obejmuje czynności nie wymagające posiadania specjalistycznych uprawnień.

– Tryb zgłaszania chętnych do udziału w programie oraz zgłoszenie usterek zostały tak przygotowane, żeby zapewnić seniorom bezpieczeństwo. W celu płynnej realizacji programu zostanie stworzony katalog osób objętych programem, którzy w ciągu roku kalendarzowego będą mogli czterokrotnie bezpłatnie skorzystać z usług „Złotej Rączki” – czytamy w uzasadnieniu miejskiej uchwały, która została przegłosowana w ostatni czwartek.

Realizacja programu uzależniona zostanie od tego, jak dużą kwotę corocznie miasto przeznaczy na ten cel. Jak zapowiada dyrektor MOPR Donata Majrzchak-Popławska projekt ruszy już w czerwcu br.

Michał Wiśniewski